Proměna parku v Třeboni potrvá půl roku, přibude kašna, pěšiny i hřiště

  9:12
Pokácené stromy, díry v zemi a místy hluboké stopy v trávníku po těžké technice. Dost neutěšený je teď stav parku Na Rybníčku v Třeboni. Má to svůj důvod, čeká ho celková obnova, která naplno začne už 10. ledna a bude stát město 21 milionů korun. Hotovo má být v červnu.

Po úpravě bude uprostřed třeboňského parku kašna s posezením, od ní povedou cestičky, přibude i hřiště pro děti. | foto: Město Třeboň

Třeboň je lázeňské město, kde se na jihu Čech žije nejlépe, alespoň podle nedávného průzkumu společnosti Deloitte. Když ale lidé přijíždí do centra přes kruhovou křižovatku, jako jedno z prvních míst vidí neupravený park a betonové parkoviště.

„Tento prostor se nyní nemůže nikomu líbit. Auta tu stojí takříkajíc nadivoko. Nemluvě o neupravených cestičkách a asfaltové ploše v části u bývalého domova důchodců,“ dokládá starosta města Jan Váňa. Podle něj tam zruší současné parkoviště, které je velice nevzhledné. „Na jeho místě bude nově květinový záhon,“ doplňuje.

O místa pro auta ale lidé nepřijdou. Řidiči budou nově parkovat nedaleko podél hřbitovní zdi. Vjezd tam je naplánovaný z ulice Svobody a bude tam prostor pro 43 vozidel. To je o 13 více než na dosavadní nepřehledné ploše. Parkoviště bude sloužit převážně lidem, kteří zamíří na hřbitov.

„Plochu naproti jeho vchodu, kde jsou lidé nyní naučení svá auta nechávat, město bohužel v minulosti prodalo. Dnes je tam vydané stavební povolení soukromému majiteli. Je tedy jen otázka času, kdy už tam nebude možné zastavit,“ podotkl Váňa.

Dominantou nového parku bude kašna s tryskající vodou, která bude mít tvar pětiúhelníku. Z dlážděné plochy okolo ní pak budou vycházet do pěti směrů pěšiny s mlatovým povrchem, které se napojí na hlavní dlážděné chodníky. „Místní jsou v těchto místech zvyklí projíždět na kole. Proto budou hlavní cesty dlážděné,“ vysvětluje starosta.

Před restaurací Na Rybníčku postaví herní prvky, které nejvíce ocení rodiny s dětmi. V celém prostoru rovněž přibude 12 nových stromů, květinové záhony a lavičky. „I samotná kašna je navržená tak, aby na jejím okraji mohli lidé sedět,“ oceňuje Váňa. Park se stane zároveň bezpečnějším, neboť bude celý osvětlený.

Podle Evy Princové, která žije v Třeboni, se ale mohly stromy, které pokácely, lépe zužitkovat. „Máme tu zahradnictví a několik květinek. Kdyby město řeklo, že plánuje stromy pokácet, tak si mohl kdokoliv přijít nařezat smrkové větve. Vše se ale ihned seštěpkovalo,“ namítá.

Zároveň zavzpomínala na podobu parku před čtyřiceti lety, kdy ulici Svobody lemovala alej. Proto je ráda, že se park znovu zlepší. S tím souhlasí i Jana Havlová. „Myslím si, že to udělají stejně hezky jako například pečovatelský dům,“ věří obyvatelka Třeboně.