Na důležité silnici z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce bude obchvat

  8:44
Letos by se měl konečně začít stavět obchvat Dolní Lhoty na Jindřichohradecku, v takovém případě by mohl být více než dvoukilometrový úsek hotový v roce 2023. Místní na něj čekají už dlouho, přípravy pokračují několik let.

Silnice z Budějovic do Hradce je hodně využívaná, což dokazuje snímek od Lišova. Obchvat Lhoty tak hodně pomůže. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) informovalo o posunu v přípravě a zahájilo výběrové řízení na zhotovitele.

„Jedná se o stavbu obchvatu v délce 2,6 kilometru u obce Dolní Lhota na silnici I/34. Předpokládaná hodnota zakázky je 386,5 milionu korun. Stavba má pravomocné stavební povolení. Její zahájení předpokládáme v druhé polovině roku 2021,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Nový úsek silnice bude součástí tahu z Českých Budějovic přes Třeboň na Jindřichův Hradec, odkud řidiči pokračují k dálnici D1 do Humpolce, nebo na Vysočinu. 

ŘSD si od obchvatu slibuje větší bezpečí na silnici pro řidiče i místní. Jízda mezi Stráží nad Nežárkou a Lásenicemi bude plynulejší. Díky tomu se také sníží emise a v obci se zlepší životní prostředí.

Starosta Stráže nad Nežárkou, pod niž Dolní Lhota patří, blížící se stavbu vítá. „Už jsme to potřebovali dlouho. Doufáme, že už se letos podaří začít. Pomůže to stejně jako Stráži, která už obchvat má,“ komentoval Jiří Krupička.

I on vyzdvihl větší bezpečnost. „Máme tam v plánu postavit dětské hřiště, ale čekáme, až doprava povede kolem obce. Silnice první třídy se pak ve vsi změní na místní komunikaci a provoz bude minimální. Ale dokud auta nebudou svedena za domy, nemá cenu hřiště dělat,“ přidává starosta.

Ve směru od Stráže nad Nežárkou uhne silnice doprava k rybníku Pikolom, který řidiči přejedou po mostě s protihlukovými stěnami. Ještě před ním bude sjezd do obce. Za více než stometrovým přemostěním se přeložka ve směru na Jindřichův Hradec rozšíří na dva pruhy. 

„Přídatný pruh byl navržený na základě doporučení Krajského ředitelství Policie České republiky,“ stojí ve zprávě ŘSD. Komunikace se opět zúží nedaleko před křižovatkou na východní straně obchvatu, odkud se také bude sjíždět do Dolní Lhoty.

Mají stavební povolení

V prosinci mělo ŘSD vykoupenou většinu potřebných pozemků. Záměr na stavbu přeložky je schválený již od roku 2014, územní rozhodnutí získalo ředitelství o dva roky později. Od minulého roku má stavební povolení. 

Na tahu z krajského města do Jindřichova Hradce bude ještě důležitější obchvat Lišova a Štěpánovic na Českobudějovicku, po němž místní volají již desítky let. Stavební povolení chce ŘSD získat v tomto roce a v příštím začít s pracemi. 

Hotovo by pak bylo v roce 2025, ale s tím, že část silnice by se dala využívat ještě před dokončením. Obchvat bude dlouhý 9,5 kilometru, u křižovatky Klauda se napojí na výpadovku z Českých Budějovic k Třeboni. Navržený je jižně od Lišova a skončí před statkem Vranín.

Autor: