iDNES.cz

Pracujeme se samurajskými mikronástroji, chválí neurochirurg mikroskop

  11:38
Neurochirurgové v českobudějovické nemocnici mohou jako první v Evropě používat špičkový japonský mikroskop. Přístroj za 15,6 milionu korun zvětšující 22krát nainstalovali zkraje minulého týdne a lékaři ho rovnou využili při mikrochirurgické operaci.

Českobudějovická nemocnice pořídila špičkový japonský mikroskop za 15,6 milionu korun. | foto: Nemocnice České Budějovice

„Mikroskop splnil naše očekávání. Pacientka, které praskla výduť na mozkové cévě, je po noční operaci v pořádku,“ řekl neurochirurg Jiří Fiedler. Sám se s přístrojem seznámil už na stáži v Japonsku.

Českobudějovická nemocnice pořídila špičkový japonský mikroskop za 15,6 milionu korun.

„Jednou z věcí, která mě tam zaujala, byl právě tento mikroskop, na němž tamní neurochirurgové pracují. Má rychlé pokročilé funkce a při maximálním zvětšení vynikající světelnost a hloubku zorného pole. Tyto vlastnosti potřebujeme především pro mozkový bypass a cévní neurochirurgii. S tímto je spojená celá japonská filozofie – pracujeme s jemnými ostrými samurajskými mikronástroji s maximálním zvětšením,“ vysvětlil Fiedler.

Hloubka zorného pole je podle operatéra při maximálním zvětšení tak velká, že při operaci milimetrové cévy je dobře vidět i její okolí.

„Díky tomu zůstává céva ostrá i při jejím pohybu daném pulzací srdce,“ upřesnil Fiedler, jenž patří k neurochirurgické světové elitě. Proslavil se ojedinělým zákrokem, při němž vytáhl při otevřené mikrochirurgické operaci 74leté pacientce zkostnatělou sraženinu v mozkové cévě přímo z tepny.

Operace se odehrála v lednu 2017. Když nezabral nitrožilní lék, jenž má sraženinu rozpustit, a ani intervenční radiolog ji nedokázal vytáhnout vnitřkem přes tříslo, použili budějovičtí neurochirurgové u pacientky s mrtvicí jako první na světě otevřenou mikrochirurgii.

zpět na článek