Noir turistika zavede výletníky za lebkami i novodobou křížovou cestou

  11:36
Temná turistika provádí výletníky často po děsivých místech spojených se smrtí a utrpením. Turistická oblast Písecko–Blatensko nyní nabízí odlehčenější verzi tohoto typu cestování. Takzvaná noir turistika ukáže tajemné zajímavosti regionu.

„Vlastně jsme zavedli nový pojem, který chápeme jako cestování, při kterém neukazujeme ani tak utrpení a hrůzy, ale spíše netradiční místa, která jsou krásná a stavebně či historicky unikátní. Ať už různá zákoutí, jedinečné hřbitovy, vesnice s podivnými názvy a také místa se zvláštní atmosférou a tajemstvím,“ vysvětluje produktový manažer turistické oblasti Písecko–Blatensko Martin Slavík. Francouzský výraz noir znamená v češtině černý.

Turistické cíle v tomto případě nebudou tolik drsné jako u temné turistiky, proto jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

Mezi taková místa na Písecku zařadili například Cestu bolestných kamenů, která začíná v Píseckých horách nedaleko lokality U Vodáka a je dlouhá 1,5 kilometru. Novodobá křížová cesta má 14 zastavení, na každém z nich stojí balvan o váze pět až sedm tun. Stezka je jakousi křížovou cestou moderní doby, když symbolizuje utrpení člověka v 21. století.

V lese u obce Drahenický Málkov pak stojí takzvaná Kamenná poustevna. Na místě je rozeseta řada balvanů. Samotnou poustevnu tvoří čtvercová terasa z naskládaných plochých kamenů, pod níž se ukrývá krypta.

I další místa jsou spojená s kameny. Šestnáct jich tvoří megalitický kruh u Nemějic o průměru osm metrů. Traduje se, že mají léčivou moc jako podobné útvary ve světě.

Další zajímavost se nachází v Paštikách nedaleko Blatné na Strakonicku. U tamního kostela svatého Jana Křtitele jsou nad branou do hřbitovního areálu dvě žulové sochy známé jako Paštická smrt.

„Mají tvar lidských lebek. Tato barokní plastika je stará 250 let a nedávno byla restaurovaná,“ zmínil páter Rudolf Hušek z farnosti Blatná. Do nabídky noir turistiky se řadí i památník v Letech, kde za války stál koncentrační tábor pro Romy.

Zvláštní typy cestování, jako gastroturistika nebo právě temná turistika, začínají nabírat na oblibě. To si uvědomuje i ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

„Dnes jsou stále vyhledávanější a módní. Musíme se v těchto oblastech umět pohybovat a reagovat na rostoucí poptávku návštěvníků,“ tuší Polášek.

Autor: