Nemocnice přišly kvůli koronaviru o desítky milionů za zrušené výkony

  16:50
Jihočeské nemocnice se vracejí do běžného provozu a sčítají milionové výpadky příjmů v důsledku koronaviru. Propad plánují dohánět i o prázdninách. Otázkou je, zda se pacienti budou chtít nechat v létě operovat.

V českokrumlovské nemocnici vyčíslili ztrátu na 12 milionů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Aby se mohl zase bezpečně holit žiletkou nebo pozorovat na balkoně poskakujícího vrabce místo rozmazané šmouhy, rozhodl se jednadevadesátiletý pan Karel z Českých Budějovic pro operaci pokročilého šedého zákalu.

Pravé oko mu lékaři očního oddělení v českobudějovické nemocnici vyléčili na začátku března, operaci levého naplánovali o měsíc později.

Koronavirus v Česku

Tomáš Řehoř přijel po více než dvou měsících navštívit maminku Květu Markovou, která byla po celou dobu v izolaci v domě Clementas v Mlékovicích. (25. května 2020)
Po více než dvou měsících se děti vracejí do škol. U vchodů si žáky přebírali jejich učitelky či asistentky. Děti musely s sebou mít čestné prohlášení o tom, že nejsou nemocné. Na snímku ZŠ a MŠ Kubatova České Budějovice. (25. května 2020)
Po více než dvou měsících se děti vracejí do škol. Na snímku ZŠ Otokara Březiny v Jihlavě. (25. května 2020)

Jenže tu už nestihli. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím v polovině března kvůli covidu-19 omezit péči, která není nezbytná. Odkládaly plánované operace i hospitalizace, omezily ambulantní provoz, některé odborné poradny zcela zavřely.

Důchodci patří kvůli svým chronickým onemocněním mezi nejohroženější skupiny a ze všech stran slyšeli doporučení, že mají zůstat doma.

„Je škoda, že mi druhá operace unikla,“ litoval pan Karel. Ale nakonec se dočkal, na zákrok ho z nemocnice pozvali na tento týden. „Těším se. Je to rychlé a výsledek stojí za to,“ řekl senior.

Nemocnice se začaly do běžného provozu vracet před měsícem, téměř liduprázdné chodby, pokoje i čekárny se zase začaly plnit pacienty. Ačkoli řada oddělení už jede na plný výkon, někteří manažeři upozorňují, že ke stavu jako před epidemií koronaviru povede ještě dlouhá cesta.

Všechna zdravotnická zařízení s akutními lůžky v kraji sčítají výpadek příjmů, který utrpěla výrazným omezením provozu.

„Pokles je ve všech nemocnicích, i když jsou tam rozdíly podle jednotlivých pojišťoven. V březnu, kdy jsme mohli ještě část měsíce léčit naplno, je propad výkonů proti březnu 2019 dvacetiprocentní, v dubnu je ve srovnání s loňským dubnem propad čtyřicetiprocentní,“ popsal Michal Čarvaš z holdingu Jihočeské nemocnice.

Ztrátu má pomoci pokrýt stát

Sám jako ředitel prachatické nemocnice odhadl její ztrátu na 10 milionů, stejný výpadek příjmů mají i ve Strakonicích. Krumlov je na minus 12 milionech, Jindřichův Hradec má ztrátu 14,5 milionu a Písek 40 milionů. Největší nemocnice v kraji, táborská a budějovická, odmítly propad zveřejnit.

Ztrátu v produkci by měl nemocnicím pomoci pokrýt stát díky připravované novele úhradové vyhlášky, která bude mít podobu zákona o kompenzacích. „A počítá s tím, že kdo dožene část ztracené produkce ve druhé polovině roku, bude si moci sáhnout i na dodatečné peníze,“ uvedl Čarvaš.

Například v českokrumlovské nemocnici, která zaznamenala největší propad příjmů hlavně na chirurgii a gynekologii, chtějí mít během léta téměř běžný provoz.

„Pokusíme se ztrátu dohnat, dovolené postavíme jinak. Otázka je, zda se lidi budou chtít nechat v létě operovat,“ sdělil ředitel krumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Přitom se musí managementy vypořádat i se sestavením zdravotnických týmů, které za „covidového“ stavu fungovaly tak, aby se personál ve směnách nepotkával a případně navzájem nenakazil.

„Zaměstnanci si nemohli vzít dovolenou, řada z nich je ještě doma s dětmi, berou osmdesát procent platu. Pro ně je to dobře, musí se o děti postarat a zaměstnavatel si s tím musí poradit,“ podotkl šéf písecké nemocnice Jiří Holan.

Dohnat březnovou a dubnovou ztrátu však nebude podle něj snadné. „Je to obrovský kus práce a navíc mají někteří pacienti pořád strach jít do nemocnice,“ zjistil Holan.

Na testy jsou objednaní pendleři

I v sousedních Strakonicích už přibývá hodně pacientů. „Ale nedá se říct, že je nemocnice narvaná. Někteří lidé se pořád trochu bojí, že se u nás nakazí, i když tu za celou dobu leželi jen dva pozitivní pacienti. A za druhé se blíží léto, a to není dobré operovat kvůli špatnému hojení,“ konstatoval ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Zmatky kolem regulace cen testů. Někde končí, někde si stejně účtují víc

Navíc se musí jihočeské nemocnice potýkat s ministerstvem nařízenou regulovanou platbou za testování samoplátců na covid-19

„Pozastavili jsme nové objednávání samoplátců, protože regulovaná cena je nižší než celkové náklady na odběr. Jenže pendlerů máme ještě objednaných přes 400 a musíme je otestovat za sníženou cenu,“ dodal Fiala.

Strakonická nemocnice tak nyní doplácí na testování pendlerů z vlastních úspor a dlouho to už dělat pod cenou nemůže.