Lékařům s určením správného postupu léčby pomůže umělá inteligence

  15:42
Dnes jsou lidé zvyklí, že jim diagnózu sdělí lékař. Už brzy by ale vše mohlo být jinak. S určením nemoci by mohla pomáhat umělá inteligence nazvaná MAIA. Na jejím vývoji se podílí biologické centrum Akademie věd ČR (BC AV), Nemocnice České Budějovice a biotechnologická společnost Aiolite.

Umělá inteligence pomůže lékařům stanovit diagnózu pacientů | foto: Biologické centrum AV ČR

Hlavním cílem projektu MAIA je umožnit propojení dat získávaných ze vzorků moči a krve pacientů a vyvinout s pomocí metod umělé inteligence nástroj, který dokáže vytvořit rozbor a vyhodnocení vzorků. Výsledky pak poslouží lékařům ke sledování vývoje zdravotního stavu nemocného a volbě dalšího léčebného postupu.

Pro pilotní projekty vybrali budějovičtí lékaři pacienty z jednotky intenzivní péče infekčního oddělení, kteří měli podezření na takzvanou sepsi, tedy vývoj reakce na přítomnost infekce v těle. Právě to je ve 35 procentech případů důvod úmrtí na tomto oddělení, přičemž toto procento každoročně narůstá.

Z odběrů biologického materiálu předávají specialisté při minus 20 stupních zpracované vzorky do biochemické laboratoře BC AV. Zároveň k vzorkům odesílají do databáze MAIA klinické údaje o stavu pacienta, jeho léčbě a také laboratorní výsledky vázané na čas a průběh onemocnění. Biochemici pak provádějí ve vzorcích takzvanou metabolomickou analýzu.

“Využíváme nejnovější poznatky a metody z výzkumu metabolismu. V nepatrném objemu vzorku lidského krevního séra nebo moči dokážeme změřit zhruba o řád více látek, než se dnes obvykle získává při standardních klinických rozborech,“ vysvětluje Petr Šimek, vedoucí Laboratoře analytické biochemie a metabolomiky Biologického centra.

Získaná data si následně sám třídí nástroj MAIA, jehož funkčnost je prozatím průběžně kontrolovaná pomocí klasických a zavedených metod.

„Tato data obsahují spoustu informací, které vyhodnotí server s umělou inteligencí. Lékař dostane k posouzení stavu pacienta podklady, které mu pomohou rozhodovat o dalším postupu léčby. Nástroj tak může pacientovi zlepšit kvalitu života, nebo ho dokonce zachránit,“ vysvětluje ředidel společnosti Aiolite Jakub Schůrek.

Díky špičkové technice a možnostem umělé inteligence tak dostávají lékaři do ruky nástroj, který jim pomůže včas rozhodnout o vhodné léčbě.

„Projekt nás zaujal využitím mnoha parametrů látkové přeměny v lidském těle, což nám pomůže v dalším hodnocení stavu organismu pacienta,“ potvrzuje ředitel úseku centrálních laboratoří budějovické nemocnice Miroslav Verner. Všechny tři strany nyní spolupracují na pokročilejší verzi MAIA II.