iDNES.cz

Mzdy na jihu Čech stouply zdravotníkům nebo řidičům budějovické MHD

  12:12
V některých jihočeských firmách o mzdách stále ještě vyjednávají a počítají s jejich navýšením od poloviny roku, jinde je zvedli už od ledna. Důvodem je nedostatek pracovníků, ale také rostoucí míra inflace.

Na vyšší mzdy se mohou těšit například i řidiči českobudějovické MHD, kteří od 1. ledna dostali přidáno dohromady o deset procent. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Tisíce zaměstnanců v řadě jihočeských firem si v novém roce polepší na výplatách. Přidával i českobudějovický dopravní podnik. Od ledna navýšil tarifní mzdy všech svých pracovníků o deset procent. Těm, kteří jsou na řidičských a dělnických pozicích, se navyšovaly už loni v říjnu. A to o osm procent. Dorovnání na zmíněných 10 nastalo 1. ledna.

Tlak na navyšování mezd se podle mluvčí podniku Barbory Smudkové projevuje při pravidelném kolektivním vyjednávání s odborovými organizacemi.

„Vedení si uvědomuje, že tato situace je velkou měrou vyvolaná růstem životních nákladů našich zaměstnanců. Dalším aspektem, který nás vedl k navýšení tarifních mezd, je situace na trhu práce,“ upřesnila.

Zároveň dodala, že narůstající finanční zátěž v personální oblasti spolu se zvyšujícími se náklady na pohonné hmoty, elektřinu nebo náhradní díly dopravní podnik zatěžují.

Od ledna se zvedly mzdy také zaměstnancům českobudějovické nemocnice. Šest procent vedení přidalo úplně všem.

„Minimálně je to 1 400 korun a zvýšení je zároveň zastropované částkou 4 800 korun. Cílem je mimo jiné omezit takzvané rozevírání nůžek mezi zaměstnanci s nižšími a vyššími příjmy. Celkově plánujeme v letošním roce nárůst osobních nákladů o více než 135 milionů,“ uvedl ředitel Michal Šnorek.

Těm zaměstnancům, kteří splnili podmínky pro výplatu mimořádných odměn, navíc nemocnice před Vánoci vyplatila bonus ve výši 20 tisíc korun. Měl ocenit již delší dobu přetrvávající mimořádné pracovní nasazení, pro největší krajskou nemocnici znamenal náklad ve výši 80 milionů.

V Rohde čekají na červenec

Pracovníci vimperského závodu Rohde & Schwarz, který se zabývá výrobou komunikačních a měřicích zařízení, si budou muset na změny na výplatních páskách ještě několik měsíců počkat.

Firma se totiž řídí obchodním rokem, který nekopíruje ten kalendářní a začíná až 1. července. Proto zde sáhnou k úpravě platů až po tomto termínu. Nyní zde průměrná mzda činí 40 918 korun.

Jak potvrdil vedoucí personálního oddělení Milan Černý, vývoj mezd bude vedení společnosti ještě konzultovat na úrovni kolektivního vyjednávání.

„Rohde & Schwarz je stabilním zaměstnavatelem se silným zázemím německého koncernu. Díky tomu se nám i navzdory nelehké situaci, která již dva roky postihuje celosvětové hospodářství, daří plnit závazky vůči našim zaměstnancům. Doposud plníme závazky plynoucí z kolektivního vyjednávání. Naši zaměstnanci jsou si toho zřejmě vědomi, jelikož tlak či negativní ohlasy týkající se mezd nevnímáme,“ dodal Černý.

V českokrumlovské společnosti Schwan Cosmetics, orientované na výrobu kosmetických tužek, přistupují k navyšování mezd pravidelně. „Ročně je to minimálně o tři procenta,“ uvedl Karel Čáslava z personálního oddělení. V minulých letech se zde výrazněji navyšovaly platy hlavně lidem na dělnických pozicích.

I tady budou s ohledem na neukončený hospodářský rok řešit změny až v létě. „O kolik se budou mzdy zvyšovat, bude záležet i na hospodářské situaci firmy. Výhledy jsou prozatím dobré,“ dodal personalista.

V Engelu budou v lednu jednat s odboráři

Po vyhodnocení aktuálního hospodářského roku přistoupí k přepočítání odměn svých zaměstnanců také písecký Interplex. Pokud se bude firmě specializující se na lisování, vstřikování a svařování plastů dařit, předpokládají jejich nárůst lehce nad míru inflace.

„O výši přidání každoročně jednáme s odborovou organizací a vždy se nám daří najít společnou dohodu,“ uvedla personální manažerka Kateřina Kudlíková. Firma se svým zaměstnancům snaží vycházet vstříc v podobě mimořádných odměn, které vyplácí čtvrtletně.

Ve společnosti Engel v Kaplici na Českokrumlovsku, která se věnuje výrobě komponentů do vstřikovacích lisů na plasty, budou o mzdách s odborovou organizací vyjednávat začátkem ledna.

„Stalo se již pravidlem, že všem zaměstnancům navyšujeme základní plat vždy o oficiálně vyhlášenou výši inflace za uplynulý rok, abychom všem minimálně vyrovnali zvýšené životní náklady,“ řekl HR manager společnosti David Dědič.

Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců tam již pociťují. „A předpokládáme, že tentokrát bude zřejmě o něco vyšší, protože inflace v posledních měsících dramaticky rostla. Každý z našich zaměstnanců zvyšování cen potravin, energií, pohonných hmot a dalších nutných výdajů vnímá a současná vysoká inflace bude jejich životní úroveň ovlivňovat i nadále,“ dodal Dědič.

Zhruba o sedm procent navýšila průměrnou mzdu firma Siko, největší český prodejce koupelnového vybavení, která má v kraji čtyři pobočky. „Benefity se nezměnily,“ uvedl generální ředitel Tomáš Vala. V loňském roce zde byla průměrná mzda 39 097 korun.

Zhruba o inflaci porostou platy také v holdingu Koh-i-noor. V budějovické firmě Robert Bosch, která je se 3 800 pracovníky jedním z největších zaměstnavatelů v kraji, vzrostly mzdy od ledna o 5,22 procenta. Stouply také příplatky za odpolední a noční směnu.

zpět na článek