Muzeum v Krumlově je zavřené, tak starým fotografiím „vyhlazují vrásky“

  14:32
Máte doma starou fotku po babičce nebo negativ a chtěli byste si takové obrázky upravit, zvětšit a třeba pověsit na zeď, ale nevíte, jak na to? V době pandemie koronaviru musejí mít v českokrumlovském Museu Fotoateliér Seidel zavřeno, ale se starými obrázky vám pomohou.

Klára Sváčková retušuje poničenou fotografii, kterou lidé přinesli do Musea Fotoateliéru Seidel v Krumlově. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Připravujeme se na to, že až pořádně otevřeme, budeme s rekonstrukcemi těchto fotografií návštěvníkům pomáhat ještě více. Už teď jsme ale schopní z maličké fotečky nazvětšovat větší, umíme obrázky vyretušovat, můžeme je zarámovat nebo je pak předat v digitální podobně na cédéčku,“ vysvětluje Klára Sváčková, která v muzeu právě retušuje snímky či jindy fotí návštěvníky.

Zrovna měla před sebou na velkém monitoru několik desítek let starou podobiznu jedné paní. Bohužel přes celou šířku originálního snímku vede čára, jak se dříve fotka přehnula a následně popraskala.

„Toto je už těžší retuš, kdy paní nemá kus tváře. Když však má někdo vzácnou fotografii a ona je poničená, i to jsme schopní opravit,“ ukazuje Sváčková na monitor, kde je na pravé straně už vidět výsledek.

Lidé mohou k Seidelům přinést i skleněné negativy. Vše nejdřív musí projít skenerem, poté se obrázky upravují v počítači. A lidé o to zájem mají.

„Takových služeb není v okolí Krumlova moc, podobné věci dělají například až v Praze. K nám občas přišli pamětníci a na retuše svých starých fotek se ptali, proto jsme s opravou snímků začali. Teď na to máme čas, jak nemáme žádné fotografování ani návštěvníky v muzeu,“ doplňuje Sváčková.

Autor: