Dosud nejchladnější ráno letošního podzimu, na Šumavě naměřili minus 14,3

  10:50
Česko má za sebou nejchladnější ráno letošního podzimu. Například v Rokytské slati na Šumavě meteorologové naměřili minus 14,3 stupně Celsia. Kvůli nízkým teplotám ráno v jižních a severních Čechách namrzaly na silnicích mlhy. Sněžilo na Vysočině, Šumavě a v Krkonoších.

„Letos na podzim jde zatím o nejchladnější ráno,“ řekl iDNES.cz meteorolog Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejchladněji bylo ráno na horách. Nejníže rtuť teploměru tradičně klesla v mrazových kotlinách na Šumavě. V Rokytské slati nad ránem meteorologové evidují teplotu minus 14,3 stupně Celsia. V Březníku to bylo minus 13,1 stupně, stejně chladno bylo na Luční boudě. Horská Kvilda hlásí minus 12,5 stupně.

V Jizerských horách v osadě Jizerka bylo minus 10,3 stupně, v Deštném v Orlických horách minus 9,3 stupně Celsia, na Lysé hoře minus 8,5 stupně a v Jeseníkách na Šeráku bylo minus 8,4 stupně Celsia.

Průměrná ranní teplota činila minus 3,4 stupně. Z krajů byl v průměru nejchladnější Olomoucký, který eviduje minus 4,5 stupně Celsia. V Královéhradeckém kraji bylo v průměru minus 4,3 stupně.

S mrazem přišel i sníh, ačkoliv toho mnoho nenapadlo. „Hory hlásí od poprašku po nějaké dva tři centimetry,“ dodal Rosa. Sněžilo na Šumavě, Vysočině či v Krkonoších.

S nízkými teplotami se zhoršila sjízdnost některých silnic. Na části ležel čerstvý sníh, jinde zase namrzaly mlhy.

„Sněhovou přeháňku jsme měli v noci na Kvildě, na Churáňově,“ řekl ČTK Otakar Zich z dispečinku krajské správy a údržby silnic s tím, že sypače jezdily v celém kraji vyjma Strakonicka.

Kvůli namrzající mlze klouzaly silnice v jižních Čechách zejména na Táborsku, upozornil web dopravniinfo.cz. Podle webu se ale sobotní ranní provoz obešel bez vážnějších nehod. 

Namrzající mlha zhoršila sjízdnost také na silnicích v okresech Hradec Králové a Jičín.

Zhoršenou sjízdnost měla také část silnic v Libereckém kraji. Čerstvý sníh s posypem ležely například na silnicích v Jablonci nad Nisou a jeho okolí či na Semilsku.

21.listopadu 2020 v 13:00, příspěvek archivován: 21.listopadu 2020 v 13:41

#zajimavost Tomáš Macek zasílá pozdrav z modrobílé Kvildy. https://t.co/T8b3Dv7RD7

Zhoršená sjízdnost byla také na části silnic na Vysočině. Vrstva čerstvého sněhu s posypem ležela například na silnicích na Jihlavsku nebo na Žďársku. Dálnice D1 ale byla podle webu dopravniinfo.cz sjízdná bez omezení.

Sněžit na Vysočině začalo v pátek. „Vyjížděli jsme zvečera i ráno, dohromady jsme měli 80 výjezdů. V noci to přimrzalo,“ řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený s tím, že sypače jezdily v celém kraji. V pátek nemohly chvílemi v některých kopcích vyjet kamiony, kolem sobotních 7:00 neměli silničáři hlášeny problémy v dopravě.

Počasí ale nezpůsobovalo jen starosti. Radost z něj mají provozovatelé zimních areálů. V nejvýše položeném lyžařském středisku v Krušných horách na Klínovci už v pátek začali zasněžovat, aby mohli na začátku prosince otevřít, pokud jim to umožní protiepidemiologická opatření.

„Na Klínovci sněží a teploty se dostaly až k minus čtyřem stupňům, dobrá je i vlhkost. Podmínky jsou tedy nyní příznivé,“ řekla ČTK mluvčí klínoveckého areálu Hana Hoffmannová s tím, že zasněžují téměř v celém areálu.