Zachránit ženu s dítětem z Blanice pomohli prváci z rybářské školy

  10:16,  aktualizováno  11:36
Při záchraně ženy s dítětem, která skočila nebo spadla z mostu přes Blanici na okraji Vodňan, sehráli velkou roli studenti rybářské školy. Shodou okolností byli první na místě neštěstí. Nyní díky nim policie získává důležité informace, které jí mohou pomoci složitý příběh rozplést.

Bylo půl osmé večer a skupinka studentů střední rybářské školy ve Vodňanech na Strakonicku se vracela přes železobetonový most přes Blanici z města zpátky na internát. Právě na mostě přes řeku si ve středu večer všimli opuštěného kočárku a zdáli zaslechli cákání, jako když se někdo topí.

Seběhli dolů k řece, kde ve vodě uviděli ženu s malým dítětem. Spolu s policisty vytáhli oba z vody. Žena je stabilizovaná v nemocnici, dítě transportoval vrtulník ve vážném stavu do pražské nemocnice.

Studenti střední rybářské školy, kteří jsou nyní na výslechu na kriminální policii, na nic nečekali, seběhli po stráni z boční strany mostu k řece a začali se svlékat, že do vody pro ženu skočí.

Voda ale měla necelé čtyři stupně a záchranu komplikoval silný proud. Studenti proto zavolali policisty, že se v řece topí žena a dítě a proud řeky jim neumožňuje se k nim dostat a vytáhnout je na břeh. „Volali, že jsou po kolena ve vodě, ale nedosáhnou k nim,“ popsal policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policisté přijeli okamžitě a hned běželi k řece za studenty. Skočili do vody a ženu i s dítětem vytáhli na břeh. Mezitím už na místo přijížděla sanita, kterou prváci zavolali.

Kdo zachraňoval

Studenti

  • Matyáš H.
  • Jiří K.
  • Antonín H.
  • Karel H.
  • Rostislav V.
  • Michael M.

Policisté

  • František Tlapa
  • Jan Srb

„Samozřejmě o tom, co se stalo, už vím a právě jsem jim za to poděkoval. Dostanou i ocenění ředitele školy, protože se zachovali naprosto příkladně,“ řekl ředitel školy Karel Dubský. Studenty i zasahující policisty ocení příští týden i jihočeský policejní ředitel Luděk Procházka.

Žena se chovala podivně

Policie nyní zjišťuje, co se přesně na místě stalo a proč mladá žena skončila v řece. Není totiž zatím jasné, jestli skočila úmyslně nebo do vody spadlo dítě a ona se jej pokusila zachránit.

„Co ženu dohnalo k tomuto kroku? Na to se budou ptát i kriminalisté. Teď je však důležité, že žena i dítě jsou naživu a v péči lékařů,“ poznamenal Matzner.

Drama na jihu Čech. Prázdný kočárek na mostě, v řece se topila žena s dítětem

Podle některých studentů druhého ročníku stejné školy, kteří se vraceli místem o chvíli dříve, ale žena chodila zmateně okolo břehu už pár minut před tím, než skončila ve vodě. Její chování je zarazilo – byla tma a jít k řece v tu chvíli nedává žádný smysl. Avšak nic nenasvědčovalo tomu, že by byla v nouzi či potřebovala pomoci.

Stav dítěte je vážný. „Nezletilé osobě musela být po vytažení z vody poskytnuta resuscitační péče a následně pak byla letecky transportována do jedné z pražských nemocnic. U druhé osoby došlo k podchlazení a ve stabilním stavu byla převezena do spádového zdravotnického zařízení,“ řekla mluvčí záchranky Zuzana Fajtlová. Podle informací MF DNES leží žena ve strakonické nemocnici.

Neštěstí se stalo na okraji Vodňan na mostě přes Blanici, přes který vede stará výpadovka z města směrem na Strakonice. Za řekou nejsou žádné rodinné domy, v podstatě jen rybářská škola s internátem a chaty podél řeky.

Místo za Vodňany kde došlo k nehodě.

Místo za Vodňany kde došlo k nehodě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.