Po muži, který se ztratil na Šumavě, pátrá horská služba i policisté

  16:32
Policisté vyhlásili celostátní pátrání po čtyřicetiletém muži z Prahy. Podle dostupných informací přijel 31. prosince kolem půl čtvrté odpoledne sám na Modravu na Šumavě, na parkovišti zamkl auto a odešel do lesů. Od té doby ho nikdo neviděl.

Pátrání Horské službě komplikovalo také nepříznivé počasí spojené s oblevou. | foto: Horská služba Šumava

Rodina zalarmovala policii 3. ledna s tím, že netuší, kde by mohl muž být. Opuštěné vozidlo značky Ford S-Max stálo zaparkované na Modravě.

„Následně začala pátrací akce, která pokračovala do pozdních nočních hodin a opět v úterý od rána,“ popsala mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

Do pátrání se zapojili policisté z různých útvarů na Klatovsku, členové Horské služby Šumava, pracovníci Národního parku Šumava i s vycvičenými psy pro pátrání po osobách v terénu a hasiči. V úterý tým posílili také policisté z Prachaticka a Strakonicka.

Muže hledali v členitém terénu a zejména v lesích v okolí Modravy, v ubytovacích zařízeních v okolních obcích i v dalších lokalitách. „Policisté také zjišťovali, zda pohřešovaný není hospitalizován v nemocnicích v Plzeňském a Jihočeském kraji. Pracovníci parku využívají různých dostupných prostředků včetně čtyřkolek,“ podotkla Ladmanová.

Situaci stěžovalo nepříznivé počasí, z kraje týdne byla na Šumavě obleva a vytrvale pršelo. „Poslední údaj, který ale mohl být jen odrazem, jsme získali z mobilní sítě. Podle toho se naposled pohyboval na Modravské hoře, ale od té chvíle se nám jeho stopy ztratily,“ uvedl Josef Tischler, zasahující člen Horské služby Šumava.

Podle manželky zmizelého muž navštívil Šumavu před třemi měsíci. „Líbila se mu lokalita u jednoho z křížků, nebo božích muk. Žena ovšem vůbec netušila, o jaké místo se jedná,“ komentoval Tischler s tím, že část pátracího týmu prohledávala zmíněnou Modravskou horu a druhá si vytipovala všechna místa, která mohla přijít v úvahu.

Ivan Kassl nechal auto na šumavské Modravě. Od silvestra ho nikdo neviděl.

Úspěšní nebyli ale ani v úterý. „Znovu jsme prohledali lokality s křížky a snažili se v terénu během skutečně nevlídného počasí najít stopy. Problém byl v tom, že zatímco na Silvestra bylo kolem Modravy až 40 centimetrů sněhu, nyní byl prakticky všude roztátý,“ dodal Tischler.

„Jsem přesvědčený, že jsme v rámci možností prohledali všechna eventuální místa, kde by mohl muž být. V koordinaci všech složek IZS jsme se dostali až k Filipově Huti na jedné straně a na hraniční hřebeny na straně druhé,“ doplnil Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Dodal, že muž je dál vedený jako pohřešovaný a nejsou známé důvody, proč by měl tímto způsobem odejít. Jmenuje se Igor Kassl a je mu 40 let. Je vysoký 180 až 185 centimetrů a má střední postavu.

Muž nechal své auto na parkovišti v šumavské obci Modrava.

Muž nechal své auto na parkovišti v šumavské obci Modrava.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.