iDNES.cz

Milevské maškary mají utrum, 159. ročník bude k vidění jen na webu

  8:52
Epidemie koronaviru zhatila letošní masopusty nejen v Jihočeském kraji. Organizátoři je většinou ruší bez náhrady. Výjimkou je Milevsko na Písecku, kde nechtěli tradici, která se ve městě drží už od roku 1862, narušit. Masky se v ulicích předvedly už minulý víkend a nyní zájemci sestřih z jejich řádění uvidí na internetu.

Karnevalový průvod masek v Milevsku | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Do Milevska nepojedu, na maškary nepůjdu, stejně letos mají utrum, roušku si dám na hubu. Vtipné básničky reagující na současnou situaci zdobí od středy výlohy obchodů v Milevsku.

Připomínají tak historicky nejstarší a největší jihočeský maškarní průvod. A protože se Milevské maškarní sdružení nehodlá vzdát tradice ani letos, přišlo na způsob, jak nabídnout 159. ročník aspoň zprostředkovaně.

Akce, jejíž téma je maškary v karanténě, se odehraje virtuálně. „Natočili jsme videozáznam, jehož premiéra bude v sobotu 13. února ve 14 hodin. Tedy v den a čas, kdy za normálních okolností průvod začínal,“ informoval za Milevské maškarní sdružení Karel Procházka.

Bližší informace a odkaz na reportáž jsou na webu milevskemaskary.cz nebo milevskem.cz.

Do utajeného průvodu bez veřejnosti se zapojilo 40 lidí. „Byli na stanovištích, vždy po dvou a za přísných protiepidemických opatření. Maškary měly roušky, respirátory. Jediný, kdo je neměl, byli kanibalové, protože se jedná o rodinu,“ vysvětlil Procházka.

Historické kořeny masopustu v Milevsku sahají až do roku 1862. Tradici narušily pouze světové války a poslední přestávka byla v 60. letech minulého století.

Do průvodu masek se může za normální situace zapojit každý. Sdružení tak současně vybízí, aby lidé posílali aspoň fotografii v masce, kterou měli přichystanou. „Následně z nich vytvoříme album, které zařadíme na webové a facebookové stránky Milevských maškar,“ dodal Procházka.

K okázalým průvodům maškar, které respektují dávné tradice, patří také ten v Dobrkovské Lhotce na Budějovicku. Koná se poslední neděli před Popeleční středou. „Letos nic nepřipravujeme. Všichni jsou zklamaní, nebyl tu jen jednou, za války,“ uvedla Hana Vojtová, starostka obce Slavče, pod kterou Dobrkovská Lhotka spadá.

Tradiční masopustní koleda s dvanácti koledníky se odehrává vždy sedmou neděli před nedělí velikonoční v Doudlebech na Budějovicku. Také tady letos kvůli koronaviru akci ruší úplně. „Průvod chodí nepřetržitě od roku 1956. Je nám to líto a těšíme se na 27. února 2022,“ říká Eugenie Klufová, zástupkyně vedoucí spolku Doudleban.

Maškary neprojdou ani dalšími obcemi a městy v kraji. Mimo jiné Novými Hrady na Budějovicku. „Letos nám zkazil covid plány. Všechny nás to mrzí, ale vynahradíme si to příští rok,“ plánuje předseda spolku Masopust Nové Hrady Ivan Dorotovič.

Masopustní průvod v Milevsku v roce 2016

7. února 2016

zpět na článek