iDNES.cz

V Plané nad Lužnicí vyrostla sýrárna Madety za 800 milionů korun

  9:14
Madeta bude v novém závodě v Plané nad Lužnicí vyrábět goudu, eidam a další lahůdky. Jako první v Česku využije nejmodernější nizozemskou technologii. Denně by mělo z linky sjet až 42 tun sýrů.

V Plané nad Lužnicí se na modernizované lince společnosti Madeta vyrobí denně až 42 tun sýrů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Sýry, které zrají na smrkových prknech nebo tanky na mléko s kapacitou 200 tisíc litrů. Nejen to nabízí nová moderní výrobna firmy Madeta v Plané nad Lužnicí. Stála celkem 800 milionů korun a zaměstnanci tam v prosinci spustili zkušební provoz.

„Jsem rád, že se naši dosud největší investici podařilo dokončit podle plánu a že se výroba rozjela poměrně hladce,“ zhodnotil generální ředitel Madety Milan Teplý.

„Areál disponuje nejmodernější technologií, která není běžná. Madeta se díky tomu posunula mezi evropské sýrařské velmoci, jakými jsou Francie nebo Holandsko,“ pochlubil se ředitel.

Pracovníci tam denně až ze 440 tisíc litrů mléka vyrobí 42 tun sýrů. Budou to madeland, tylžský sýr, gouda či eidam. V areálu budou ale šest měsíců zrát pod plastem na smrkových prknech rovněž polotvrdé sýry. To je tradiční způsob zrání, který se používá v zemích západní Evropy.

Madeta je také první mlékárnou v České republice, která má v nové sýrárně nejmodernější nizozemskou technologii Casomatic. 

„Jde o postupné formování sýřeniny. Výhodou je lepší kvalita sýru související s obsahem sušiny i kvalita syrovátky, eliminace prachových částic a vyšší mikrobiální kvalita,“ vysvětlila mluvčí společnosti Marta Faktorová.

„Kapacita čtyřpodlažních zracích sklepů, jež jsou s 26 metry nejvyšším objektem v areálu závodu, je pět tisíc beden, které pojmou tři tisíce tun sýrů,“ zmínila Faktorová.

Investice do areálu v Plané nad Lužnicí už byla nezbytná. „Bylo nutné zmodernizovat výrobu a zvýšit produkci přírodních sýrů. Současná sýrárna funguje 25 let a nemá tak vysokou výrobní kapacitu. Firma, která dodala technologie, už neexistuje a špatně se shánějí náhradní díly a počítačové řízení na výrobníky. Měli jsme problémy například s předlisovacím zařízením. Na druhou stranu, na tomto závodě stojí celá Madeta,“ popsala pro ČTK jeho vedoucí Monika Bendová.

Na investici za 800 milionů korun získala tradiční firma dotaci ve výši 75 milionů. Výstavba odstartovala v březnu 2019 a podařilo se ji i přes koronavirovou pandemii dokončit v plánovaném termínu. Celkem k ní bylo potřeba šest tisíc metrů krychlových železobetonu či 500 kilometrů kabelů.

„Větrací kapacita je 120 tisíc metrů krychlových za hodinu, což odpovídá tomu, jako kdyby čtyři lidé za hodinu nafoukli 40 horkovzdušných balonů,“ zmínila pro zajímavost Faktorová.

Celkem má Madeta 1,5 tisíce zaměstnanců, přičemž zhruba 470 z nich pracuje právě v Plané nad Lužnicí. Nové posily tam není nutné nabírat, protože se podnik rozhodl investovat ve velkém do automatizace výroby.

Nivy budou vyrábět více

Hned další významnou akci odstartuje Madeta v roce 2021. Dotkne se areálu v Českém Krumlově. 

„Budeme rozšiřovat kapacitu výroby nivy zhruba o jednu třetinu. V současnosti vyrábíme denně ze 120 tisíc litrů mléka 15 tun sýrů, po dokončení investice v roce 2022 to bude až 21 tun ze 180 tisíc litrů mléka,“ oznámila mluvčí s tím, že investice vyjde na celkem 250 milionů korun.

V první polovině příštího roku pak čeká jihočeského výrobce mléčných výrobků vyjednávání o platech. 

„Navýšení mezd plánujeme. O konkrétním způsobu a výši budeme rozhodovat na přelomu prvního a druhého čtvrtletí roku v kontextu ekonomické situace,“ reagoval personální ředitel Pavel Buryánek. 

Madeta dosáhla loni tržeb 5,54 miliardy korun a zisku po zdanění 208,2 milionu. Má čtyři výrobní závody – v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Denně zpracuje 900 tisíc litrů mléka.

Autor:
zpět na článek