Lyžařské areály se vzpamatovaly z oblevy a znovu zasněžují sjezdovky

  13:16
Výrazná obleva poznamenala provoz v lyžařských areálech v Jihočeském kraji. Současné ochlazení využívají vlekaři k zasněžování, aby připravili sjezdovky na víkend.

Ve Skiareálu Lipno jsou nyní v provozu sjezdovky Lipenská a Jezerní (na snímku) a výukové hřiště. Jezdí dvě lanovky. | foto: Skiareál Lipno

Konečně to tady zase vypadá jako v zimě. Tak si ve čtvrtek odpoledne oddechl Richard Jirouš, který šéfuje vlekařům na šumavské Kvildě. „Napadlo skoro deset centimetrů sněhu a mrzne, takže můžeme zasněžovat sjezdovky. Na víkend budeme dobře připravení,“ potěšilo Jirouše.

I velká střediska musela kvůli oblevě omezit provoz a nyní zase pracují na tom, aby mohla připravit co nejvíce tratí. Ve Skiareálu Lipno nyní mohou lyžaři využívat sjezdovky Lipenská a Jezerní a výukové hřiště Foxpark. Jezdí tam dvě lanovky.

„Protože konečně začalo mrznout, spustili jsme děla a snažíme se, abychom mohli o víkendu otevřít další tratě,“ konstatovala mluvčí střediska Olga Kneiflová.

Podobně se vyjádřil i vedoucí provozu Lyžařského areálu Zadov Petr Vondraš. „Nejdříve musíme vyspravit vytátá místa na sjezdovce Pucalka, která zůstává otevřená. Zároveň vysněžujeme trať U můstků, kam lyžaře zatím nepouštíme. Ta obleva byla silná. Za dva dny nám tady spadlo 45 milimetrů dešťových srážek. Na druhou stranu aspoň máme dostatečné zásoby vody na zasněžování,“ uvedl Vondraš. V pátek na Zadově po třídenní pauze opět spustí večerní lyžování od 18 do 21 hodin.

Sezona pokračuje i na Monínci na Táborsku, kde je otevřená hlavní sjezdovka i svah pod hotelem. „V minulých dnech pršelo opravdu hodně. To se lidem lyžovat nechtělo, i když podmínky u nás zůstaly dobré. Mrazy a sněžení je ještě vylepší,“ prohlásil ředitel střediska Jaroslav Krejčí.

V pátek se po několikadenní přestávce rozjede i vlek u Nové Bystřice na Jindřichohradecku a ve Frymburku u Lipna. Dál se lyžuje i na Kubově Huti, kde je otevřená Školní sjezdovka.

A baterii 120 děl spustili na rakouském Hochfichtu, kde i přes oteplení udrželi v provozu 18 kilometrů tratí.

„V noci na středu se naštěstí vrátilo zimní počasí, teplota klesla až na minus sedm stupňů, což nám umožnilo zahájit zasněžování,“ prohlásil Gerald Paschinger, ředitel areálu, kde jsou otevřené všechny lanovky a vleky. Děti se tam mohou vyřádit ve dvou parcích nebo na drahách s vlnami.

Autor: