iDNES.cz

Developer plánuje postavit u Lipna za miliardu stovku apartmánových domů

  8:54
Na území bývalého dětského tábora u lipenské přehrady postavili v letech 2015–2020 rezidenční osadu Lakeside Village. Nyní chce developerská skupina Dorn-Fussenegger stavět o necelý kilometr dál na zelené louce přes Hruštickou zátoku. Nový projekt Vision za více než miliardu korun ale nabídne třikrát více luxusních apartmánových domů.

Oba areály jsou v katastru městyse Frymburk. V tom novém chce společnost postavit zhruba za dva a půl roku kolem 230 bytových jednotek ve 110 budovách. Termín zahájení prací není dosud známý. 

„Do konce roku 2022 by měl být hotový první dům,“ uvedl u louky na břehu Lipna generální ředitel skupiny Lorenz Dorn-Fussenegger.

Jak by měl projekt vypadat

„Nyní se věnujeme infrastruktuře, celý vývoj projektu ještě zůstává otevřený. Otázkou je, zda vůbec budeme mít možnost dobrat se ke konečnému prodeji jednotlivých nemovitostí. Zatím nevíme, zda vůbec bude možné budovy prodávat konečným zákazníkům, nebo jestli se vyskytne kupující, který by si pořídil více objektů najednou. Nyní se nacházíme ve fázi, kdy se všechny tyto varianty zkoumají,“ uvedl dále.

Známé zatím nejsou ani ceny nemovitostí. Z projektových vizualizací českobudějovických architektů z Atelieru 8000 je zřejmě, že půjde o několikamilionové částky. Při vytváření návrhu museli zohlednit nejen představy investora, ale především přísná pravidla chráněné krajinné oblasti Šumava.

Na důležitost ochrany lipenské přehrady a jejího okolí upozornil také starosta Frymburka Oto Řezáč. „Takové projekty musí vždy splňovat požadavky spojené s odpady, to znamená, že požadujeme vždy vybudování čističky a potřebné infrastruktury,“ sdělil. 

To potvrdil také mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. „Výstavba rekreačních resortů nesmí mít v žádném případě negativní dopad na přehradu,“ řekl.

Skupina Dorn-Fussenegger

Na Lipně podniká už přes 30 let. Jejím zakladatelem je Lukas Konrad Dorn-Fussenegger, který má stejně jako jeho manželka české předky. Lipensko poprvé poznali při dovolené v létě 1988 a v polovině 90. let koupili první pozemek. Tím začalo jejich budování. U přehrady stojí hned za několika realitními projekty. Skupina provozuje také lodní dopravu, na svých parnících Adalbert Stifter, Smetana a Vltava převeze tisíce turistů, kteří se k přehradě vypraví. Firma je tak dlouhé roky součástí místního rozvoje a infrastruktury.

Jenže podle hydrobioložky Moniky Krolové pokračující zástavba negativní dopad na Lipno má. „Je prokázané, že kvalita vody v nádrži se zhoršuje. Vývoj můžeme sledovat na rozvoji fytoplanktonu, který je dnes na konci koloběhu živin. Do nádrže se stále zvyšuje přísun fosforu z odpadních vod v povodí Lipna,“ uvedla již dříve v rozhovoru pro MF DNES.

I z tohoto důvodu skupina Dorn-Fussenegger investuje miliony korun do místní infrastruktury. Kromě čističky vybuduje v místě i nové silnice. Součástí plánovaného územního rozvoje budou také nové pracovní příležitosti.

„Investice a investoři, kteří přinášejí do regionu zaměstnanost, jsou z mého pohledu ti nejdůležitější,“ reaguje předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Přestože ceny plánovaných nemovitostí zatím nejsou stanovené, případní zájemci už mohou využít možnosti předregistrace na internetu. Jaká bude skladba potenciálních kupujících a zda bude navazovat na trend v Lakeside Village, je zatím pouze předmětem spekulací.

„Apartmány a domy v Lakeside Village ze začátku kupovali spíše zahraniční klienti. Nejvíce to byli lidé z Rakouska, Německa i Spojených států. Postupem času se ale o ně začali více zajímat i Češi. U pronájmu, což je rovněž jedna z možností využití nabízených nemovitostí, začali díky covidovým omezením na hranicích mezi klienty převládat spíše Češi,“ shrnuje Marek Ertl z realitní kanceláře Lipno Real.

Projekt Vision není jediným, který se u Lipna chystá. V lokalitě Karlovy Dvory u Horní Plané plánuje společnost Invek postavit na okolních téměř 28 hektarech areál se 136 rodinnými a rekreačními domy. 

Součástí budou dvě přístaviště pro jachty, hotel, recepce, wellness, objekt pro budoucí mateřskou školu a další budovy služeb. Projekt má název Rozvojová lokalita Karlovy Dvory.

Developer chce stavě na Kovářovském poloostrově.

Developer chce stavě na Kovářovském poloostrově.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

zpět na článek