Lékaři na jihu Čech udělají o polovinu více operací, hlavně kyčlí a kolen

  8:58
Dobrou zprávu pro všechny pacienty čekající na výměnu kyčle, kolene či jiného kloubu má Jihočeský kraj. Spolu s nemocnicemi v Písku, Táboře, Českých Budějovicích, Prachaticích a Jindřichově Hradci zahájil plán na navýšení počtu ortopedických operací.

V českobudějovické nemocnici na jaře zahájí stavbu pavilonu operačních sálů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kraj chce počet operací na jihu Čech v příštím roce zvednout o padesát procent. Celkem by jich tak jihočeští lékaři měli zvládnout více než dva a půl tisíce.

„Reagujeme na situaci, která nastala v období koronaviru. V předpandemických letech odoperovali jihočeští doktoři 1 682 ortopedických zákroků, za další dva roky se tento počet kvůli covidu snížil o téměř tři stovky. Tuto skutečnost jsme museli napravit,“ uvedl hejtman Martin Kuba.

Ortopedické zákroky se nejčastěji týkají totálních endoprotéz kyčlí a kolen. Méně frekventované jsou pak podobné operace ramen. Čekací doby na výměny kloubů v jihočeských nemocnicích bývají v průměru jeden až dva roky. Výrazně delší lhůta je pak v Českých Budějovicích, kde pacienti čekají i tři roky.

Musí dělat přesčasy

Aby mohly nemocnice počty navýšit, musely učinit několik zásadních opatření, mezi které patří například vybudování nových sálů, navýšení počtu operačních dnů a zajištění potřebného personálu.

Všechny nemocnice také musely své zaměstnance motivovat, aby na sálech trávili ještě více hodin než doposud, to se projevilo hlavně v jejich finančním ohodnocení. Ani tak se to ale neobešlo bez vyjednávání.

„Reakce zaměstnanců je vždy stejná, nejprve se řekne, že se to nedá zvládnout, pak si ale sedneme a začneme o tom mluvit. Nakonec jsme se vydali cestou prodloužení sálového času a zavedením přesčasů pro zaměstnance. Nemocnice je naštěstí finančně zdravá a stále má prostředky na to, zaměstnance náležitě odměnit,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan s tím, že všichni zaměstnanci nakonec vzali tuto snahu za svou vlastní.

Díky těmto opatřením se píseckému špitálu podařilo navýšit počet provedených operací o 20 procent oproti standardu z roku 2019. V současné chvíli jsou tam schopní ročně odoperovat téměř 500 kloubů, což je druhý nejvyšší výsledek v kraji. Více jich stihnou už jen v Českých Budějovicích, kde by za rok 2023 chtěli počet provedených operací navýšit o celé čtyři stovky.

„Pomůže nám s tím postupné otevírání a přesouvání operačních sálů související s přestavbou areálu. S navyšováním začneme od listopadu, abychom se už příští rok dostali ze současných 600 na bezmála celý tisíc,“ uvedl ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek s tím, že spolu s novými sály navýšili i počty personálu v oblasti anesteziologie a jiných podpůrných oddělení.

Šnorek dále doplňuje, že přestože vzroste počet odoperovaných lidí, jejich čekání se tím výrazně nezkrátí. „U nás je opravdu čekací list na více než tři roky, souvisí to nejen s počtem obyvatel okresu, ale i s tím, že se u nás provádí specializované zákroky, jako jsou revizní operace již vyměněných kloubů, operace infekcí nebo onkologických pacientů, které jsou časově náročnější. Postupem času by ale jisté zkrácení čekací doby nastat mohlo,“ vysvětlil.

Podobně to vidí i Holan. „Dva roky zpoždění nedoženete nikdy, ještě když se vám tam přelévají další pacienti z jiných okresů, kteří nechtějí čekat tak dlouho. Současný plán a opatření mají primárně maximalizovat využití operačních sálů a personálu. Podstatné je, že operací stihneme více, zkrácení čekací doby je až druhotné,“ uvedl.

Současný plán tak z velké části stojí na ochotě doktorů pracovat nad rámec své pracovní doby a odříkat si dovolenou, což se jim děje už z doby pandemie covidu. Nemocnice si uvědomují dlouhodobou neudržitelnost takového stavu a snaží se najít účinná řešení.

„Na trvání současného stavu jsme s lékaři domluvení do konce roku, současně děláme audit sálového času, který ukáže, zda ho všechna oddělení využívají na maximum,“ uvedl Holan s tím, že pokud se najdou volná místa, budou se tam moci přesunout operace, které nyní dělají doktoři v přesčasech.