iDNES.cz

Na Kvildě má vyrůst velké zařízení s wellness. Zastíní nás, bojí se sousedé

  9:34
Soukromý investor plánuje v šumavské Kvildě rekreační zařízení. Ubytování, wellness a restauraci chce postavit vedle nového apartmánového domu Maxmilián. Vlastníci bytů se o záměru dozvěděli a mají obavy z velkých rozměrů chystané budovy. Namítají, že jim zastíní okna a zkazí výhled, kvůli kterému apartmány kupovali.

Nové rekreační zařízení ve Kvildě chce nabídnout moderní ubytování s wellness a restaurací. | foto: Stanislav Stamberk

Loni dokončili v šumavské Kvildě apartmánový dům Maxmilián. Byty se rychle rozprodaly. Když jejich majitelé dostali klíče, těšili se z pěkných výhledů. Některým ho částečně kazil vedlejší rodinný dům.

Ten tam stále stojí, ale v následujících měsících má jít k zemi. A místo něj má vyrůst nové rekreační zařízení s wellnessem. A zřejmě přeroste i dům Maxmilián.

Oba sousední pozemky původně patřily rodině starosty Kvildy Václava Vostradovského. Když společnost V Invest začala v roce 2017 apartmány na odkoupené ploše stavět, vedlejší dům byl stále starosty, který v něm poskytoval ubytování.

To se změnilo zkraje roku 2019, kdy se novými majiteli stali William a Šárka Bartákovi z Prahy. Barták je zapsaný jako jednatel společnosti Williams Real Property, jež vznikla loni v lednu a zabývá se projektovou činností či pronájmem nemovitostí. MF DNES se mailem ptala Bartáka na podrobnosti, na dotazy nereagoval.

„Obecně se snažíme výstavbu v obci brzdit, podařilo se nám třeba odrazit dva velké projekty pod kravínem. Možnosti investorů ale určuje územní plán. Když tedy nezakazujeme, snažíme se alespoň dojít k dohodě, aby budovy zapadaly do obce,“ prohlašuje starosta Kvildy.

„Znehodnotí to apartmány“

MF DNES získala podklady, které ukazují možnou podobu plánovaného objektu. Je na nich vidět například i prosklený prostor s výhledem na obec a sjezdovky, kam může investor umístit restauraci.

Právě parametry budovy vadí lidem ze sousedního apartmánového domu. Některým z nich podle jejich odhadů zastíní výhled. Nechceme koukat do zdi, namítají. O plánech se dozvěděli na červnovém veřejném projednání na obecním úřadě, které řešilo návrh regulačního plánu. Dokument má určit, jaké parametry výstavby jsou v místě možné.

„Do řízení jsme se přihlásili jako společenství vlastníků jednotek domu Maxmilián. Z toho, co jsme se dozvěděli, jsme usoudili, že plány znehodnotí naše apartmány,“ uvádí Aleš Kolář, majitel jednoho z bytů.

Podle vlastníků se nový objekt dotkne sedmi apartmánů. Současný návrh regulačního plánu umožňuje, aby převýšil Maxmilián o šest metrů, což by podle odhadů zastínilo některá sousední okna či balkony, tím pádem i celé byty.

„Zjistili jsme, že stavba má být na šumavské poměry netradiční, až výjimečná. Naše apartmány nebyly levné, metr čtvereční vyšel na 85 tisíc až 90 tisíc. K zastínění dojde zejména v přízemí, ale i ve vyšších patrech. Podali jsme námitky vimperskému odboru výstavby a územního plánování, ale podle našich informací je úřad zamítl,“ pokračuje Kolář.

Vlastníci také dostali zprávu z úřadu, že se investor pokusí při projektování posunout na pozemku budovu dále od apartmánů. Ti však nadále jako největší problém vidí rozměry a výšku.

„Koupili jsme si apartmány, abychom si užili klid a výhledy. Ne abychom měli pět metrů od oken parkoviště s provozem. Uvidíme, jak budeme dále postupovat. Nechceme nikoho osočovat,“ tvrdí Kolář.

Park řeší výšku nové budovy

Vlastníci tak čekají, jak dopadne projednávání regulačního plánu. Návrh povoluje zastavět 65 procent pozemku, což je zhruba 1 500 metrů čtverečních. Někteří majitelé mohou zvažovat i vypracování znaleckého posudku, na základě kterého by pak po investorovi vymáhali finanční náhradu za znehodnocení apartmánů.

Řízení se účastní i Správa národního parku Šumava. Vedoucí odboru státní správy parku Jiří Dolejší potvrdil, že investor plánuje v místě současného domu s číslem 77 postavit objekt pro přechodné bydlení.

„Z naší strany máme podané připomínky. Za hlavní požadavek považujeme určení limitu výšky budovy. V místě chceme zachovat střešní proporce. Jde zkrátka o to, aby stavba nepřečnívala nad ostatní,“ informuje Dolejší.

Zatím tedy není nic rozhodnuto. Návrh regulačního plánu, který je předstupněm stavebního povolení, nyní leží na vimperském úřadě, který řeší připomínky. „Vůbec tak není jisté, zda bude investor moci plánovat v takových rozměrech, se kterými původně počítal,“ upřesňuje vedoucí státní správy NP.

Starosta vítá, že v plánovaném objektu má být wellness a restaurace. „To jsou věci, které v obci chybí. I proto jsme v lednu se zastupiteli schválili změnu územního plánu, aby na pozemku mohly tyto služby vzniknout,“ říká Vostradovský.

Podle jeho slov je v Kvildě neuspokojivá hlavně situace s restauracemi. „Ve dne to ještě jde, turisté najdou, kde se naobědvat. Ale problém nastává hlavně večer. Některé hospody zavřely, jiné fungují omezeně. Jisté penziony mají restaurace jen pro vlastní hosty. Někdy je tak nemožné se v obci navečeřet,“ přidává starosta.

Kvůli nárůstu turismu a s tím spojené výstavbě plánuje obecní úřad rekonstrukci nedostačující čistírny odpadních vod, získal i dotaci na nový vodojem.

Autor:
zpět na článek