Šumavská Kvilda chystá muzeum tradiční podmalby na sklo

  11:54
Ve velkém starém domě naproti kostelu svatého Štěpána sídlí informační středisko. V minulosti v něm však řemeslníci malovali na sklo. Kvilda na Prachaticku chce nyní na někdejší významnou výrobu podmaleb upozornit v muzeu, které chystá v přeshraničním projektu s bavorskou obcí Hohenau.

Starosta Kvildy představuje podmalby na skle, které jsou nyní součástí stálé expozice na místním obecním úřadě. Od příštího roku tam otevřou muzeum věnované této výtvarné technice. | foto: archiv obce Kvilda

Muzeum podmalby vznikne v budově obecního úřadu, kde už je stálá expozice věnovaná historii regionu. Hotovo má být příští rok, aby se otevřelo začátkem letní sezony. Obecní úřad do muzea investuje 15 milionů korun. Náklady pokryje evropská dotace.

Jde o projekt ve spolupráci s Bavorskem. Muzeum totiž otevřou i v obci Hohenau na druhé straně šumavské hranice.

„Tam v 19. století výroba vznikla. Zájem o podmalby rostl, tehdy si je lidé pořizovali do svých chalup. Svou měli snad v každé,“ popisuje starosta Kvildy Václav Vostradovský. Kdysi navíc obcí vedla i poutní trasa na Svatou Horu u Příbrami. Právě poutníci rovněž o podmalby na sklo měli zájem.

Firma z Hohenau začala řešit, jak se při obchodu s českou stranou vyhne clu. „Proto si zařídila filiálku v budově dnešního informačního střediska na Kvildě. Dole byl hostinec, nahoru umístili výrobu. Největší zájem o tyto svaté malby byl ve druhé polovině 19. století, kdy zdejší dílna vytvořila až 40 tisíc kusů ročně, takže v oblasti šlo o velkou věc,“ přibližuje starosta nejvýše položené obce v Česku.

Bavorská strana bude svou expozicí ukazovat počátky výroby, na Kvildě se návštěvníci dozvědí více o jejím dalším vývoji.

Obecní úřad má některá díla ve své sbírce, další předměty se pokusí získat od dalších muzeí. Spolupracuje například s institucemi ve Volyni, Vimperku nebo Sušici. Třeba v Kašperských Horách na Klatovsku mají šablony podmaleb.

Přestože býval o tvorbu velký zájem, do dnešních dnů se mnoho obrazů nezachovalo. Důvodem prý může být i jejich ničení v dobách komunismu.

„Sháníme, kde se dá. Kvildská podmalba měla atypickou podobu. Komu na Šumavě zbyla, většinou se jí nechce zbavit. Lépe se shání v Rakousku a Německu, kde prodejcům toto umění nic moc neříká a nabízejí ho. Nám se za poslední rok podařilo sehnat čtyři kousky,“ líčí Vostradovský.

Na otevření muzea navážou další novinky. Nepravidelně tam začne dojíždět lektor z Německa a zájemce bude vyučovat techniku podmaleb. Při projektu také Kvilda a Hohenau proznačí pěší přeshraniční stezku mezi obcemi, které dělí 25 kilometrů.

Autor: