Husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci nahrají na šesti kontinentech

  11:58
Když zazní známá melodie písně Ktož jsú boží bojovníci, nejeden člověk si ji hned také začne zpívat nebo alespoň broukat. Je neodmyslitelně spojená s husity, a tedy i městem Tábor, které ji u příležitosti letošních 600 let od svého založení znovu oživuje, a to docela unikátním způsobem.

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Prostřednictvím americké akademie Berklee College of Music v Bostonu vytvoří k výročí města novou orchestrální a pěveckou aranži chorálu Ktož jsú boží bojovníci, kterou nahraje 60 muzikantů a zpěváků ze šesti kontinentů za asistence šesti významných jmen hudebního světa. 

Poprvé naplno zazní v září při 29. ročníku Táborských setkání. „Iniciátorem projektu je Miroslav Váňa, táborský rodák, který na bostonské akademii už 20 let působí například jako hudební producent. Loni jsme se spolu na toto téma začali bavit a nyní už se proměňuje ve skutečnost,“ uvedl starosta města Štěpán Pavlík.

Patrony jsou držitelé Grammy

Patrony akce bude šest významných osobností hudebního průmyslu, například mnohonásobní držitelé Grammy Awards, mezi nimi Olle Romo, jenž spolupracoval s Lady Gaga či Eltonem Johnem.

Podle starosty je cílem nahrát dobovou píseň Ktož jsú boží bojovníci v duchu současné hudby, aby však respektovala historickou hodnotu skladby.

„Výsledkem bude zcela nová verze, taková moderní adaptace,“ navázal Pavlík. Navíc tím, že se bude nahrávat prakticky ve všech koutech světa, každý dodá jedinečnost své kultury a žánru. 

Hlavní mužská pěvecká role připadne zpěvákovi Mladenu Djelmovi, který v Táboře začínal kariéru. Hlavní ženský pěvecký part bude mít slovenská jazzová zpěvačka Ester Wiesnerová. Dále se připojí Emil Viklický, Petr Kroutil, Jakub Třasák, David Dorůžka, Miloš „Dodo“ Doležal nebo Petr Janda, který nahraje kytarový part se svým vnukem speciálně pro tuto příležitost. 

„Projekt Ktož jsú boží bojovníci bude pro město Tábor hudebně, umělecky a historicky důležitá událost. Je zcela neopakovatelný a přinese městu publicitu. Vzniklé materiály budou skvělou propagací České republiky a města Tábora po celém světě,“ napsal starostovi Petr Janda.

Projekt vítá i ředitel Husitského muzea v Táboře a radní Jakub Smrčka. „Je to nezvyklý hudební počin, který bude přínosem. Dá se opakovaně a široce využít, například pro lepší propagaci města a jeho image,“ řekl.

Produkční tým bude spolupracovat se studenty, absolventy a profesory škol, jako jsou Hudební akademie múzických umění, Konzervatoře Jaroslava Ježka, Státní konzervatoře v Praze i Konzervatoře J. Deyla v Praze pro nevidomé. Radní schválili, že na tuto akci uvolní 342 tisíc korun. 

Kromě audio a videonahrávky písně získá Tábor i takzvané „behind the scenes“ pro sociální sítě – rozhovory s hudebníky a produkčním týmem, videoukázky z přípravy a dokument o natáčení, šestkrát jedno až dvouminutové audio a video písně Ktož jsú boží bojovníci v instrumentální verzi či kampaň na sociálních sítích věnovanou projektu.

„Jsme přesvědčení, že Tábor dostane unikátní produkt. Peníze budou použité z větší části na poplatky zvukovému studiu a z menší pro výrobu videodokumentu a propagaci významných momentů vzniku díla,“ upozornil Štěpán Pavlík.

Autor: