iDNES.cz

Otevřou Království lesa u Lipna, některé zoo i výběhy s vlky a jeleny

  14:08
Jihočeši už nemusejí hledat zábavu venku jen při procházkách nebo vyjížďkách na kolech. Postupně se otevírají atrakce u Lipna, zoologické zahrady i návštěvnická centra s vlky a jeleny na Šumavě. Rozjíždí se lanovka na Kleť a začíná plavební sezona na Vltavě pod Českými Budějovicemi.

K již zpřístupněné Stezce korunami stromů se u Lipna od 1. května přidá i Království lesa. Pojede také lanovka od hlavního parkoviště a otevřou se půjčovny kol i člunů na jezeře.

„Čtyřsedačka i stezkabus budou od tohoto dne v provozu již každý den. Stejně jako lesní hřiště,“ upřesnil obchodní a marketingový ředitel lipenského areálu Jiří Falout.

Na klopené zatáčky a překážky se mohou těšit rovněž bikeři. Od pátku se totiž rozjede i lanovka Promenádní, která bikepark obsluhuje. „A s ní i sjezd lesem – floutrejl. Do začátku letních prázdnin budou v provozu pouze o svátcích a víkendech, od července pak každý den,“ dodal Falout a připomněl, že kemp Modřín a Aquaworld zatím zůstávají zavřené.

Vstupenky si lidé nově koupí na samoobslužných pokladnách umístěných na centrálním parkovišti přímo u nástupu na lanovku.

Letošní letní sezonu zahájí Lipno za dodržování všech bezpečnostních opatření. Půjčované věci budou vydezinfikované a vždy po vrácení projdou další dezinfekcí. Podobný postup čeká také madla lanovek a vždy po ukončení provozu i všechny sedačky.

Do zoo jen s online vstupenkou

Brány už mají otevřené i některé zoologické zahrady. Exotická i tuzemská zvířata můžete obdivovat v Zoo Tábor a také v Zoo Na Hrádečku mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce.

Zatím jsou přístupné jen venkovní expozice, pavilony ještě musí zůstat zavřené. Bez návštěvy internetu se však do zoo nevydávejte, na klasické pokladně byste se zakoupením vstupenky neuspěli. Lístek musí mít všichni zaplacený online.

Hlubocká zoo je až do neděle přístupná pouze pro zdravotníky, hasiče a policisty, kteří se podílejí na potlačení nemoci covid-19. Pro všechny milovníky zvířat se otevře od pondělí, kdy chce mít zprovozněný systém online prodeje vstupenek.

Na něm pracují také v Zoo Dvorec u Borovan. Snaží se, aby návštěvníky přivítali 1. května. Aktuální informace se zájemci dozvědí na jejich webu. Zatím se tam chovatelé radují z pátečního narození samičky velblouda. „Je to bílá forma velblouda dvouhrbého a zůstane u nás minimálně dva roky,“ řekl ředitel Zoo Dvorec Viktor Ambrož.

Jméno se chystají chovatelé tradičně hledat s pomocí veřejnosti. „Na sociálních sítích mělo mládě obrovský ohlas. Nějaká paní napsala, že je to nádherné zlatíčko, přeje mu hodně zdraví a ať se malé Koronce dobře daří. To mě rozesmálo, ale Korona jí opravdu říkat nebudeme.“

Velbloudí samička se má čile k světu, na nohy se postavila už hodinu po porodu, což u těchto sudokopytníků není moc obvyklé, a máma Shakira se o ni pečlivě stará.

„Byl u nás veterinář z pražské zoo a velmi se divil, že je mládě bílé. Je to asi jen hříčka přírody a naše samička musí být velice genově nabitá, protože její barva vyhrála nad dominantní hnědou,“ podotkl Ambrož.

V provozu už je znovu také lanovka z Krásetína na Kleť, z jejíž rozhledny se můžete pokochat lesy Chráněné krajinné oblasti Blanský les, Šumavou, krajským městem, temelínskou elektrárnou a za příznivého počasí i vrcholky Alp. Restaurace horské chaty na vrcholu Kleti má otevřené okénko od středy do neděle od 9 do 16 hodin, astronomická observatoř je zavřená.

Od prvního máje se znovu otevřou šumavská Návštěvnická centra s vlky v Srní a s jeleny v Kvildě včetně veškerého zázemí. „Provoz výběhů a parkovišť zajišťujeme každý den od 8.30 do 16 hodin,“ uvedl ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Budovy šumavských infocenter, do jejichž interiérů se musí nainstalovat ochranné plexisklové zábrany, se budou otevírat postupně v průběhu května a června.

Od pátku se rozjede i plavební sezona na Vltavě v jižních Čechách. „Splavněný úsek Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Kořenskem je připraven na sezonu. Pravidelný provoz plavebních komor se rozběhne 1. května,“ prohlásil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldan.

Na vodu tak budou moci bez omezení vyrazit soukromá plavidla, která nelimitují opatření v době nouzového stavu. Ta se vztahují na provozovatele lodní dopravy, ale i ti čekají na brzké spuštění.

„Jsme plně připraveni a čekáme jen na uvolnění opatření, abychom mohli spustit provoz na lodních linkách. Na letošní sezonu máme opět naplánované pravidelné plavby z Budějovic do Purkarce i plavby historickým centrem města na Malši a části Vltavy u soutoku nad Jiráskovým jezem. Rádi bychom zachovali uznávání předplatních kuponů MHD a IDS Jihočeského kraje, jako minulý rok. Uvažujeme i s rozšířením pravidelné linky ze Sokolského ostrova na Luční jez a vložení nových zastávek, například v Havlíčkově kolonii nebo u Koh-i-nooru,“ popsal provozovatel lodí Jiří Borovka.

zpět na článek