iDNES.cz

Jihočeský kraj rozdělil obcím 230 milionů, podpořil školku či wellness

  9:08
Oprava školky nebo školy, výstavba nového domova pro seniory, rekonstrukce silnic a kanalizací. Řada malých obcí na jihu Čech by ráda s některou z těchto akcí začala, jenže jejich rozpočty jim to nedovolí. Proto vítají podporu kraje, který jim přes Krajský investiční fond (KIF) rozdělil 230 milionů korun, o 30 milionů víc než loni.

Kulturní centrum ve Včelné u Budějovic opravili i díky financím z první výzvy Krajského investičního fondu | foto: MAFRA

Peníze jihočeské hejtmanství pro letošní rok rozdělilo 37 úspěšným žadatelům. 

„Je to kvůli tomu, že se loni nepodařilo začít s výstavou plaveckého stadionu v Písku. Podobný případ se stal i v Křemži, kde nesehnali firmu na rekonstrukci sokolovny,“ tvrdí náměstek hejtmana Tomáš Hajdušek. Na krajský úřad dorazilo 93 žádostí za více než 700 milionů korun.

Po loňském premiérovém ročníku KIF vedení kraje mírně upravilo podmínky získání dotace. Kromě zavedení pevného data na podání přihlášek přibylo také několik bodů. 

„Chceme, aby se vyčleněné peníze v tomto roce utratily. Nevidíme důvod, aby krajské peníze ležely obcím na účtech. Přidali jsme také kritérium zohledňující hospodářskou sílu oblasti. Je to z toho důvodu, že program směřující do těchto míst byl zrušen, KIF ho tedy částečně nahrazuje,“ doplňuje.

Podpořené projekty

  • Obnova hřbitova v Krumlově - 11 milionů korun
  • Sportovní hala D. Třebonín - 10 milionů
  • Školka v Kestřanech - 8 milionů
  • Komunitní dům Volyně - 20 milionů
  • Komunitní dům Dražice - 15 milionů
  • Wellness v Želči - 8 milionů
  • Sportovní areál v Plané u ČB - 10 milionů
  • Chráněné bydlení v Kaplici - 12 milionů

Pozn.: Uvádíme výběr zajímavých akcí, kompletní přehled je na webu Jihočeského kraje.

Dotace od kraje by v součtu měla pomoci vybudovat projekty za 1,35 miliardy korun. Většina žádostí tentokrát cílila na školství, občanskou vybavenost nebo sociální oblasti. Největší částka letos míří do Písku, kde má vyrůst domov pro seniory s 57 místy. 

Na podobný projekt se chystají také ve Volyni na Strakonicku, kde by letos měli začít se stavbou komunitního centra pro seniory. Do obou měst pošle kraj rovných 20 milionů korun.

„Počítáme s tím, že tam vznikne 24 nových bytových jednotek pro seniory starší 65 let. Budou zde mít také společenskou místnost a potřebné zázemí. Jsou to všechno byty, které lze v případě potřeby upravit pro tělesně postižené osoby,“ přibližuje starosta Volyně Martin Červený.

Starosta přiznává, že pokud by neuspěl se žádostí v KIF, město by pravděpodobně muselo od celého záměru letos upustit. „Ministerstvo nejspíš tento titul vůbec otvírat nebude. Šedesát milionů z vlastních prostředků si nemůžeme dovolit,“ říká Červený s tím, že město poslalo žádost na 27 milionů korun.

„To ale pro nás nebude problém, rozdíl dofinancujeme z rozpočtu nebo si vezmeme úvěr,“ dodává.

S budováním chráněného bydlení pro tělesně i mentálně handicapované se už naopak pustili v Kaplici na Českokrumlovsku. Od kraje na přestavbu bývalého katastrálního úřadu získali 12 milionů korun. 

„Ještě nedávno tam byly kanceláře, které se promění jak na komunitní bydlení, tak na samostatné jednotky, kde mohou klienti žít samostatně za dohledu personálu,“ popisuje starosta Kaplice Pavel Talíř.

Podle něho bude město nové bydlení provozovat společně s Domovem seniorů a podílet se na tom bude také vedení kraje. 

„Vznikne navíc první takové zařízení v Kaplici. Doposud jsme měli pro handicapované seniory k dispozici vždy pouze samostatné byty v paneláku. Klienti zde budou mít záruky důstojného života. Sloužit budou hlavně lidem z Kaplicka,“ připomíná.

Na opravenou školku se budou brzy moci těšit v Čepřovicích na Strakonicku, kde dostali od kraje na rekonstrukci devět milionů korun. „Řešíme problémy s velikostí tříd, špatné jsou i hygienické podmínky v kuchyni a trápí nás také kapacita jídelny. Letos máme 39 dětí, což je o 14 více než loni, a narážíme tak na limity,“ líčí starostka obce Barbora Poláčková a dodává, že budova potřebuje i nové zateplení. 

„Ročně nás vytápění stojí 300 tisíc korun, to je zkrátka moc,“ ví. Částka od kraje v Čepřovicích pokryje třetinu celkových nákladů na rekonstrukci. Vedení obce souběžně žádalo o další dotace. 

„Už dva roky máme přislíbený dvoumilionový příspěvek na opravu kuchyně. Pro obec s ročním rozpočtem tři a půl milionu korun je jakákoliv pomoc významná,“ vysvětluje Poláčková.

Velká pomoc pro obec

Podpory od kraje se dočkají také v Želči na Táborsku, kde vedení obce plánuje výstavbu wellness centra za více než 40 milionů korun. Kraj na to přispěje osmi miliony.

„Bude v něm infrasauna, finská sauna, relaxační bazén, počítáme také s vířivkou a dalším zázemím. Počítáme i s tím, že bude propojené s pečovatelským domem, který právě budujeme a bude hotový na konci letošního léta,“ jmenuje starosta tisícové obce Ladislav Stejskal.

Zároveň také přiznává, že pokud by projekt v KIF neuspěl, vedení Želče by výstavbu centra ještě přehodnotilo. 

„Původně jsme žádali o 14 milionů korun, ale to by neměl být větší problém. Pro nás je i tak velká pomoc zásadní, protože ceny ve stavebnictví stále letí nahoru. Ušetříme také na vytápění centra,“ dodává starosta.

zpět na článek