Kardiostimulátor zavedli speciální metodou, muž již začíná sportovat

  8:56
Celoživotnímu sportovci Petru Chalupovi z Třeboně pomohla revoluční operace v kardiocentru českobudějovické nemocnice. Kardiostimulátor mu zavedli novou metodou a pacient říká, že v současnosti nevnímám žádné problémy.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ještě donedávna si šestapadesátiletý Petr Chalupa užíval spokojeného života. Ten se však IT specialistovi z Třeboně značně zkomplikoval po běžné preventivní prohlídce u obvodního lékaře, který jej odeslal se znepokojivými výsledky EKG rovnou na internu.

„Občasnou srdeční arytmii, kterou jsem po sportování občas pociťoval, jsem nevnímal jako nějaký zásadní problém. Přičítal jsem to svému věku a bral to jako něco, s čím se prostě naučím žít,“ říká Chalupa.

Z interny však zamířil do nemocnice. Po nutné operaci, díky které se podařilo srdeční arytmie odstranit, jej oslovil profesor Alan Bulava, vedoucí kardiocentra budějovické nemocnice.

Sportovec z Třeboně byl totiž ideálním adeptem na zavedení kardiostimulátoru novou speciální metodou, kterou dochází ke stimulaci převodního systému srdce.

„Je to specializovaná tkáň. Jsou to vlastně nervy v srdci, které zajišťují velice rychlý převod elektrického vzruchu na celý srdeční sval,“ uvádí Bulava.

Dříve dokázali českobudějovičtí kardiochirurgové srdce stimulovat pouze zavedením elektrody do srdeční svaloviny. „Tam se ale elektrický impulz nešíří tak rychle, což v dlouhodobém efektu způsobovalo celou řadu problémů. Pacienti pak byli dušní, unavení a neměli očekávanou výkonnost,“ upřesňuje Bulava.

Tomu se v budějovické nemocnici snaží předcházet právě touto novou metodou. Elektrodu umístí do malé oblasti převodního systému v srdci. Jde o prostor o velikosti zhruba dva milimetry čtvereční. Přesně v této oblasti je elektroda zafixovaná a zašroubovaná.

„Tímto způsobem uchvátíme elektrickým impulzem nejen srdeční svalovinu, ale přímo i srdeční nerv. Ten následně rozvede elektrický impulz po celém srdci, které se pak stahuje rychleji a symetričtěji a pacienti prakticky nepocítí rozdíl oproti stavu před onemocněním,“ vysvětluje.

Zlepšení zdravotního stavu si pochvaluje i operovaný počítačový expert z Třeboně, který se po nutné regeneraci pomalu začíná vracet ke sportu. „V současné době nevnímám žádné problémy,“ ujišťuje.

Operace je určená především mladším pacientům, kteří trpí poruchou srdečního rytmu. Od konce loňského roku ji v českobudějovické nemocnici podstoupilo zhruba padesát pacientů. Dále tuto moderní metodu využívají také lékaři ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.