Spolek zachraňuje faru na Kaplicku. O pomoc žádá kraj, obec i biskupství

  9:12
Zdevastovaná fara v příhraniční obci Malonty na Kaplicku má naději na nový život. O její záchranu se snaží česko-rakouský spolek. Na rozdíl od počátečních vizí už neusiluje o její vlastnictví, ale chce, aby se na rekonstrukci podílelo také českobudějovické biskupství, obec, kraj, památkáři a další instituce.

Opuštěná fara v Malontech je v havarijním stavu. Dům je obehnaný plotem | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podle představy spolku by v místě mohlo vzniknout mezinárodní kulturní a společenské středisko.

Na zatím poslední schůzce, které se zúčastnili zástupci vlastníka i obce, se jednalo, jak budou postupovat stavební práce. Zatím jde o statické zajištění hlavní budovy fary.

„Spolek už financoval ze své sbírky podepření budovy z jedné strany. Nikdy jsme se netajili záměrem, aby na záchranných pracích spolupracovaly kromě nás i další instituce. Jedině tak budou mít žádosti o finanční podporu odpovídající váhu,“ shrnul Bernhard Riepl, rakouský učitel žijící v Kaplici a člen sdružení Za záchranu fary Malonty.

Pro biskupství i zástupce farnosti Kaplice, do jejíhož obvodu fara patří, je taková změna postoje spolku překvapením. Biskupství bylo už počátkem června připravené jednat o převodu vlastnictví. Komplex budov malontské fary si totiž vyžádá náročné práce.

„Zatím jsme se bavili, jak bude postupovat její navazující statické zajištění. Na pořadu je další stěna hlavní budovy. Dovnitř prší. Pokud budeme chtít alespoň objekt provizorně zakrýt plachtou, bude to stát statisíce korun, které nemáme,“ zdůraznil správce farnosti Pavel Šimek.

Založili také účet pro dary

Zejména metodickou pomoc při žádostech o dotace nabízí náměstek jihočeského hejtmana František Talíř. Podle něj by se mohl vlastník ucházet o příspěvek z některého z programů ministerstva kultury nebo přímo z evropských fondů.

„Myšlenka vybudovat zde středisko pro zájemce z obou stran hranice je pěkná, ale znamená to velmi zdlouhavý proces. Odhaduji, že takový projekt by vyšel na 150 milionů korun,“ řekl Talíř.

Spolek, který se zasloužil o zachování polozřícené fary jako kulturní památky, tvoří lidé různých profesí z Čech i Rakouska. Na účtu momentálně mají 50 tisíc korun, podobnou sumu už vložili do statického zabezpečení části budovy. Další transparentní účet pro dary místních věřících založila i farnost. Zatím se na něm sešlo 80 tisíc korun.

Mezi členy spolku je i Radek Kocanda, zachránce podobných historických objektů na jihu Čech. Podařilo se mu už v dalším spolku Hrady na Malši zajistit a částečně rekonstruovat hrad Pořešín nebo tvrz Tichou u nedalekého Dolního Dvořiště. Vše s pomocí peněz z evropských fondů.

„Většinou se mi povedlo vzbudit zájem také u místních zastupitelů. Jsou to historické objekty na takzvané Zemské cestě, která vede kolem 18 hradů, z toho 13 je v Rakousku. Záchrana fary v Malontech je dobrá myšlenka, protože tato obec hodně utrpěla poválečným odsunem a moc takových památek v jejím okolí není. Neměli bychom na své předky zapomínat,“ dodal Kocanda.