iDNES.cz

Na Karlově hrádku vládne dobová atmosféra, Budějovicko spojuje život u vody

  10:26
Kromě Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou nabízí oblast Budějovicka i mnoho zajímavých a klidných míst, která nejsou přeplněná návštěvníky. Mezi ně patří například zřícenina Karlův hrádek. Celou oblast spojuje voda, život u ní při covidu nabral na oblibě.

Na nádvoří plápolá oheň, na němž si turisté opékají špekáčky. Opodál posedávají cyklisté, kteří si dopřávají zastávku na své cestě. Další nabírají síly v přístřešku mezi stromy. V kulisách zbořených zdí Karlova hrádku vládne doslova dobová atmosféra. Stačilo by, aby řemeslníci vybalili stolky se svými výrobky, a měli byste pocit jako na středověkém trhu.

Budějovicko – jedna z devítky jihočeských turistických oblastí, není jen krajské město a Hluboká nad Vltavou, které destinaci dominují. Nabízí i řadu zajímavých míst, jež tak navštěvovaná nejsou. A zřícenina ze 14. století na levém břehu Vltavy k nim patří.

Karlův hrádek se dlouho uváděl jako jediné spojení Karla IV. s jihem Čech, byť nedávné výzkumy archeologů tvrdí, že první hrad zde vystavěli už Přemyslovci. Ať tak či tak, místo v posledních letech výrazně prokouklo. Může za to změna v roce 2018, kdy pozemky od Lesů ČR odkoupilo město Hluboká nad Vltavou.

„Místní spolek objekt i zachránil, protože byl zarostlý a chátral. Začal tam podnikat i různé aktivity, nedávno tam uspořádali například Multižánrové hudební Hrád(t)kování,“ tvrdí Tomáš Polanský, ředitel destinační společnosti, jež turistickou oblast spravuje.

Na výlet z Boršova až do Týna

Místo na Svatojakubské cestě však není jen o jeho nádvoří. U vstupu se můžete schovat pod jediným přístřeškem na trase Hluboká–Purkarec. Od hrádku vede i přístup k vodě, kde jsou mola a zastavuje tam i okružní plavba.

Kam na výlet po kraji

Jihočeská MF DNES v novém seriálu představuje všech devět turistických oblastí na jihu Čech. Láká i do méně známých míst, která však stojí za vidění. Nabízí tipy na zajímavé jedno- či vícedenní výlety.

1. díl: Toulava
2. díl: Písecko-Blatensko
3. díl: Lipensko
4. díl: Českokrumlovsko
5. díl: Budějovicko

Pobyt v oblasti si tak můžete prodloužit o celodenní výlet na méně známé a klidné místo. „Každý zná Budějovice a Hlubokou. Když jsme si říkali, kam by pak návštěvníci mohli pokračovat, tak se Karlův hrádek jevil jako dobrá volba. Mohou tam dojet na kole a zpátky se svézt třeba lodí,“ radí Polanský.

Voda celou destinaci propojuje. „Od jihu k severu teče Vltava, která se v Budějovicích stéká s Malší. Naším hlavním produktem je Stezka Vltavy, na ní jezdí devět lodí na sedmi úsecích. I v Týně pořádají vyhlídkové plavby. Důležité pro nás jsou i rybolov a výlovy. V minulosti se hlubocká ryba vyvážela na Pražský hrad a myslím, že to platí dodnes,“ přidává.

Jak cestovní ruch při pandemii koronaviru v posledních dvou letech skomíral, životu na vodě paradoxně prospěl. „Všem turistickým cílům v době omezení klesala návštěvnost, na vodě naopak stoupala. Nechceme ale zvyšovat počet lodí, spíš jejich obsazenost. O víkendech je dobrá, ale v týdnu by mohla být lepší. Stezku Vltavy by ročně mohlo využít až 80 tisíc osob,“ přeje si Polanský.

Loni přes plavební komory od Budějovic až po Orlík proplulo přes 49 tisíc osob na 12 tisících plavidlech. Letošní čísla za květen i červen rostou, a tak rekord letos zřejmě znovu padne. Díky plavebním komorám je aktuálně možné se dostat z krajského města až do Mělníka na soutok s Labem.

Spojení vody a kola zároveň vybízí k celodennímu cyklovýletu. Ředitel destinace Polanský na padesátikilometrovém úseku spojil i třináct rybníků či řek. Doporučuje vyrazit z Boršova po nové cyklostezce přes Planou podél Vltavy do Budějovic, tam přes Stromovku a Branišovský les na Zavadilku k minipivovaru Kněžínek. „Tam vzniká taková menší rozhledna, nebo spíše pozorovatelna ptactva, vysoká několik metrů,“ upřesňuje.

Kolem Vrbenských rybníků vede navržená trasa do Českého Vrbného, odtud do Bavorovic a na Hlubokou. Cestou minete pískárnu, kde je nově možné bezbariérové chytání ryb. „Když projedete přes město, zůstanete na levém břehu. Zastavit se můžete na vyhlídce Baba nebo na ferratě,“ doporučuje.

Dál budete pokračovat přes zmiňovaný Karlův hrádek, zastavit můžete ve vorařské muzeu v Purkarci a následně už po málo frekventované místní komunikaci dojet do Hněvkovic. Tam zaujme pohled na mohutnou hráz přehrady s patnáctimetrovým výtahem pro lodě.

Do Týna už je to pak jen pár kilometrů. Ve městě můžete navštívit místní podzemní chodby, muzeum vltavínů, nové naučné stezky nebo přírodovědné muzeum s vyhlídkou Semenec.

Autor:
zpět na článek