Šumavský park podal trestní oznámení na bývalého ředitele kvůli pomluvě

  11:24
Před necelým měsícem bývalý ředitel národního parku Šumava Jiří Mánek na svém blogu ostře obvinil zaměstnance správy parku z organizování systematického a nelegálního vybíjení březích laní v době hájení. Současné vedení na jeho slova zareagovalo podáním trestního oznámení kvůli pomluvám a křivému obvinění.

Jiří Mánek byl ředitelem šumavského parku v letech 2012 až 2014. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Pan Mánek obviňoval naše zaměstnance bez jakýchkoli důkazů z trestného činu pytláctví. Navíc dehonestujícím a nechutným článkem nás přirovnal k Rudým Khmérům a válečným zločincům. To jsou mimo jiné důvody, proč minulý týden podal ředitel NP Šumava Pavel Hubený trestní oznámení na pana Mánka,“ vysvětlil mluvčí správy parku Jan Dvořák.

Podle bývalého šéfa správy parku se podobné věci dříve neděly. „Až do nástupu ministra Brabce na ministerstvo životního prostředí byl management jelení zvěře v NP Šumava podle starých lesáckých pravidel s veškerou úctou k lovené zvěři,“ píše v blogu s tím, že současní pracovníci správy „střílí laně jako barbarští řezníci jen pár dní a týdnů předtím, než kladou mláďata.“

Taková tvrzení však vedení parku rezolutně odmítá a upozorňuje na to, že Jiří Mánek nepředložil pro své tvrzení žádné důkazy.

„Pokud se tento trestný čin skutečně stal, tak má povinnost jej oznámit Policii ČR, a ta má prošetřit, pokud se to skutečně stalo tak, jak tvrdí. V jeho textu je přímo označený zaměstnanec Správy NP Šumava, který měl postřelit laň,“ reaguje Dvořák.

Mánek si ale za svým tvrzením i nadále stojí. K trestnímu oznámení, které podala správa parku uvedl, že se stíhání neobává.

„Policii mohu bez problémů předložit důkazy o tom, že jsem žádný zákon neporušil. Naopak, pokud budu předvolán, sdělím policii vše, co vím o současných praktikách lovu jelení zvěře v NP Šumava. Myslel jsem, že podobné věci jsou zde už minulostí,“ reaguje bývalý ředitel šumavského národního parku, který v jeho čele stál mezi roky 2012 a 2014, než jej vystřídal současný šéf Pavel Hubený.

Svým textem chtěl Mánek mimo jiné upozornit také na novelu vyhlášky, která povoluje odstřel laní mladších dvou let, zatímco starší laně se ve vyhrazeném období lovit nesmějí.

„Nedává mi to vůbec žádný smysl. Laně, které jsou tříleté a starší, jsou na tom fyziologicky prakticky totožně s laněmi ve věku před dovršením dvou let. Podle mě je třeba tuto novelu změnit,“ podotýká Mánek.