Student objevil nový druh virů, podobné slouží například šlechtitelům rostlin

  15:22
Rozšíření virů se v posledních měsících stalo ve společnosti kvůli koronavirové epidemii tématem číslo jedna. Zkoumáním jedné ze skupin těchto miniaturních organismů se zabývá i devatenáctiletý středoškolák Jiří Houska, kterému se podařilo objevit nový druh virů.

Jiří Houska studuje Střední školu obchodní v Českých Budějovicích. Příští rok bude maturovat. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Jde o takzvané RNA viry, které jsem našel ve vzorku jedné z řas v zahradnickém jezírku Botanické zahrady na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity. Zatím ale není jasné, zda pochází přímo z této řasy, nebo do nich byl zavlečen třeba z plísní, jež se běžně objevují ve vzduchu,“ vysvětluje Jiří Houska, student Střední školy obchodní v Českých Budějovicích.

Příští rok bude tento mladík teprve maturovat v oboru Aplikovaná chemie se zaměřením na farmaceutické technologie.

Svůj objev se rozhodl zpracovat jako soutěžní práci pro Středoškolskou odbornou činnost, kde v oboru Biologie skončil na čtvrtém místě ze všech prací v republice. Navíc se dostal do širšího výběru pro mezinárodní kolo soutěže. Jestli se Houska dalšího kola zúčastní, o tom rozhodne říjnový výběr úspěšných prací, jenž se bude konat v Praze.

„Jsem skutečně zvědavý, jestli práce porotu zaujme. Dá se říci, že jsme teď teprve v polovině celého výzkumu, protože nás v budoucnu ještě čeká hledání viru ve více vzorcích a musíme také zjistit, kolik fragmentů má jejich RNA. Čeká nás také hledání jeho původního hostitele,“ naznačuje Houska, kam se bude ubírat jeho další bádání.

Od začátku zkoumání viru spolupracuje s českobudějovickým Biologickým centrem Akademie věd ČR, které mladému vědci poskytuje veškeré vybavení a prostor.

„Dostal jsem se k němu tak trochu náhodou díky dnu otevřených dveří. Když jsem později zjišťoval, kde bych mohl absolvovat školní praxi, podařilo se mi domluvit spolupráci s Ondřejem Lenzem, který pracuje na oddělení rostlinné virologie,“ líčí.

Doposud se podařilo lidstvu objevit asi jen 17 tisíc druhů RNA virů, jimž se Houska věnuje. Podle něho se ale na světě objevuje daleko více druhů, které čekají na své popsání.

„Například expedice TARA Oceans objevila na 17 místech v mořích po celém světě asi 400 tisíc kousků DNA virů a minimálně stejný počet RNA virů zatím nebyl nijak zdokumentován,“ říká Houska s tím, že podobné viry nemusí organismům zdaleka jenom škodit.

„Používají se třeba na šlechtění tulipánů. Většinu barevně žíhaných kusů záměrně nakazí těmito viry, aby u nich dosáhli požadovaného vzhledu. Pomocí virů se dají provádět i genové terapie, jako v případu malého Olivera trpícího spinální svalovou atrofií,“ pokračuje a dodává, že takzvané retroviry v takovém případě přenesou do organismu část DNA, která pacientům chybí.

Zatím Houskovi zbývá ještě rok na střední škole. Už teď ale tuší, kam se po maturitě vydá na další studia. „Nejspíš bych chtěl studovat na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity, ale o oboru ještě jasno nemám. Doufám, že budu moci i nadále na výzkumu pracoval s Biologickým centrem, protože za rok jej asi dokončit nestihneme,“ přibližuje.

I když se své soutěžní práci věnoval hlavně ve svém volném čase, má Houska čas i na jiné koníčky. „Věnuji se podvodnímu ragby. V Budějovicích máme dokonce šampiony republiky ve smíšené národnostní lize dospělých,“ vypráví s tím, že on sám zatím hraje za juniory.