Prodejnu pod krumlovským zámkem zavřeli, ale už se hlásí noví zájemci

  9:42
Do malé prodejny Jednoty kousek od českokrumlovského zámku chodili přes 20 let nakupovat místní i cizinci. Krámek v centru živil hlavně cestovní ruch. Jenže když zahraniční turisté město opustili, pro prodejnu to bylo likvidační. I přes snahu radnice se ji nepodařilo udržet. Na novou by ale Krumlovští neměli čekat dlouho.

Prodejna Jednoty naproti zámecké Červené bráně v Českém Krumlově byla otevřená do 30. listopadu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nižší nájemné. To byl kompromis, na němž se město loni s Jednotou Kaplice dohodlo, aby prodejna mohla fungovat dále. „Po celý letošní rok jsme městu platili méně. Ale ani to nám nepomohlo,“ řekl manažer družstva Jan Hoffmann.

Prodejna, která na adrese Latrán 55 fungovala od roku 1998, měla podle něho pokles tržeb mezi 60 až 80 procenty. „Byla velmi závislá na turismu. Právě ten vždy vyrovnal finanční bilanci v době mimo hlavní sezonu, kdy byla odkázána pouze na místní a tedy v podstatě ztrátová. Teď žila jen z útraty Krumlovských a to bylo kritické,“ uvedl.

Nedostávalo se ani na výplaty pro zaměstnance. Dostatečná pracovní síla pro obchod tohoto typu je podle Hoffmanna minimálně pět lidí. Za stávajících podmínek ale ani to nebylo možné zvládnout. Z původních 12 členů personálu nakonec zbyly jen tři prodavačky. Ty se nyní přesouvají na jiné pobočky.

Pár dnů před zavřením byly regály poloprázdné, čemuž odpovídal i zájem nakupujících. Za hodinu si přišlo nakoupit asi pět lidí, mezi nimi i 76letá důchodkyně. Té se prý zrušení potravin až tolik netýká, protože bydlí dál od centra. Ale překvapilo ji to.

„Když jsem byla ve městě, bylo pro mě praktické si do obchůdku zajít. Lidi, co bydlí poblíž, jsou na tom hůře. Nemají tady nic dalšího. Bude tu hodně scházet,“ řekla.

Zklamaná byla i 39letá správkyně nemovitostí Lenka Rudolfová. „Poslední dobou už to za moc nestálo. Vadilo mi zkrácení otevírací doby do 15 hodin. Upadala pak i kvalita sortimentu,“ dodala.

Zachovat potraviny naproti zámecké bráně je pro město prioritou. Už má čtyři zájemce o prostory, které Jednota opouští.

„Jejich nabídky nepodmiňujeme minimálním nájemným. Budeme se zabývat každou další nabídkou, která přijde,“ ujistil Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu. „Určitě bychom preferovali, kdyby náš nový partner měl pevné zázemí. O konečném nájemci rozhodne rada města,“ doplnil.

Uspět by mohli vietnamští podnikatelé, s nimiž má Český Krumlov dlouhodobě dobré zkušenosti.

Na nový obchod by Krumlovští neměli čekat dlouho. „Obsazení prostor bychom rádi vyřešili do konce roku,“ řekl Reitinger.

Na sociálních sítích však lidé zánik oblíbeného krámku kritizují. „Není úplně pravda, že by najednou nebylo možné koupit si v centru města rohlík. Další pobočka Jednoty je například nahoře u divadla, v Kaplické ulici,“ navrhl jednatel.

Příští rok v létě se nabídka na nákup potravin ve městě ještě zvýší. V místní části města Plešivec už se staví nový Penny Market.

Ve Strakonicích pomohla petice

Ze 33 prodejen kaplické Jednoty v krumlovském okrese byla ta na Latráně jedinou, kterou musela nakonec opravdu zavřít. „Problémy máme také na Lipensku. Ale tady zatím nepředpokládáme, že bychom ukončovali provoz,“ nastínil Hoffmann.

Očekává, že se situace zlepší, čemuž prý nasvědčovala i celkem úspěšná letní sezona. Na některých jiných prodejnách třeba sáhli ke zkrácení otevírací doby, ale nikde zatím nemuseli propouštět. Udržení kvalifikované pracovní síly je pro síť obchodů klíčové.

Na jihu Čech už se měla v minulosti zavírat také Jednota ve Strakonicích na Palackého náměstí. Loni v květnu zde řešili milionový propad tržeb. Důvodem nebyl covid, ale hlavně konkurence ve velkých řetězcích. Rozhodnutí družstva Jednoty ve Volyni nakonec zvrátila petice, kterou tehdy podepsalo přes tisíc obyvatel města.

„Obchod zatím pořád držíme, i přes nějakou provozní ztrátu,“ potvrdil Roman Slamka, předseda Jednoty Volyně. Družstvo nyní řeší krizi téměř na všech malých prodejnách v menších městech nebo na vesnicích.

Ve většině případů jsou podle Slamky v minusu, v Číčenicích a Libějovicích dokonce zvažují uzavření. Předejít mu zkouší například zavedením služby Pošta Partner. Pomoci by mohl i nedávno spuštěný e-shop s potravinami E-COOP.

Obchod stojí v historickém centru Českého Krumlova.

Obchod stojí v historickém centru Českého Krumlova.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.