Milion obcím u lokalit pro jaderné úložiště. Jen všimné, reagují starostové

  15:12
Obce, na jejichž katastrech pokračuje průzkum ke stavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, stát začátkem roku odměnil milionem korun. Reakce na to jsou různorodé, někteří starostové by peníze vrátili, ale nemohou.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Částka vyplývá z novely atomového zákona, která nabyla platnosti 1. ledna 2021. Stejnou částku dostalo celkem 53 obcí z původně devíti lokalit. Nyní jsou ve hře už jen čtyři místa, v Jihočeském kraji je jedno – Janoch poblíž Jaderné elektrárny Temelín.

„Považuji za správné, že se nám podařilo najít řešení, jak tyto obce kompenzovat. Hlavní kompenzace ale teprve přijdou,“ slíbil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

Mezi obdarovanými jsou i jihočeské obce kolem lokality Janoch nedaleko temelínské elektrárny. Částku potvrdil například starosta Olešníku Milan Kotýnek. Mezi dalšími, které spadají katastry do této lokality, jsou Dříteň, Temelín a Hluboká nad Vltavou. „Peníze použijeme na charitativní účely, třeba pro dětský domov,“ uvažuje Kotýnek.

Za všimné, odpustek nebo dokonce úplatek považují zaslaný milion jeho kolegové z dalších tří lokalit pro stavbu úložiště. Peníze dostaly Chanovice na Klatovsku, Cejle u Jihlavy a Budišov na Třebíčsku.

„Jsou to úplatky z jaderného účtu, které nechceme. Bohužel nejdou ze zákona vrátit. Požadujeme, aby se konečně uzákonilo spolurozhodování obcí o lokalitě, kde bude úložiště. Tyto kompenzace nic neznamenají proti tomu, že místo o rozloze až stovek hektarů bude nenávratně poznamenané radioaktivním odpadem. Bude to odkaz pro naše potomky,“ míní Petr Klásek, starosta Chanovic a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti. 

Tu tvoří 53 obcí a spolků, které odmítají souhlasit s úložištěm za současné legislativy. Proti jsou i zastupitelé příslušných obcí. V některých z nich se o stavbě mluví už dvacet let.

Proti jsou obce i kraj

Jihočeská lokalita Janoch se připojila k vytipovaným až nedávno. Už loni na podzim kolem ní vznikla iniciativa STOP Janoch, která nasbírala za krátkou dobu 3,5 tisíce podpisů, většinou okolních obyvatel, proti stavbě a geologickému průzkumu.

„Hledáme sídlo budoucího spolku, který se potom připojí k Platformě,“ uvedla zakladatelka iniciativy Jana Horáková z Purkarce.

Také dotčené jihočeské obce mají v postoji proti úložišti podporu svých zastupitelů. A dokonce i těch krajských, kteří přijali už dříve usnesení, že další stavby spojené s jadernou energetikou, kromě rozšíření temelínské elektrárny, odmítají. K hlubinnému úložišti se negativně vyjádřil i jihočeský hejtman Martin Kuba.

Podle ministra Havlíčka bude stát při výběru lokality dál jednat s obcemi. Vybraným dvěma pak slibuje kompenzaci za stavbu na jejich katastru jednorázovou částkou 60 milionů korun.

Podle harmonogramu má na posledních čtyřech vytipovaných místech letos pokračovat průzkum. Do roku 2030 stát vybere finální dvě, kde do roku 2064 vznikne hlavní a záložní hlubinné úložiště.