iDNES.cz

V Temelíně mění obří separátory, musí k nim připojit 60 různých potrubí

  12:36
Technici mění na odstaveném prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín dva separátory. Stodesetitunová zařízení, která páru zbavují vlhkosti a přihřívají ji, umístili na pozice na strojovně v nejaderné části elektrárny.

Výměna separátorů patří k nejnáročnějším pracím během odstávky prvního bloku elektrárny. Technici při něm musí provést 453 dílčích činností.

Bez vnitřních vestaveb váží každý ze dvou separátorů 110 tun, je dlouhý třicet metrů a na výšku má čtyři metry. Při usazování zařízení rozhodovaly milimetry. Skrz transportní koridor ho energetici museli zvednout na strojovnu do výšky 15 metrů. Následovalo náročné uložení.

„Pozice separátorů jsou přesně dané, aby je bylo možné spojit s okolní technologií. Proto jsme je museli usadit s milimetrovou přesností. Vše proběhlo bez komplikací,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vlastní umístění nádoby jednoho obřího separátoru trvalo jednu osmihodinovou směnu. Specialisté se zařízením manipulovali pomocí mostového jeřábu o nosnosti 125 tun. První nádobu usadili v neděli, druhou o den později.

Samotná výměna není jenom o manipulaci s obrovským zařízením. Náročné bude i napojení na další technologii elektrárny.

„V praxi to znamená, že technici ze Škody JS musí každý separátor propojit s šesti desítkami různých potrubí o průměru od dvaceti milimetrů do lehce přes dva metry. Vše pak budeme ověřovat zkouškami po montáži i během najíždění bloku,“ upřesnil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Vedení ČEZ si od nových separátorů slibuje zvýšení výkonu. „Půjde o jednotky MWe. Je to další z příkladů modernizace a zlepšení účinnosti zařízení v nejaderné části, navíc s přínosem pro životní prostředí díky úspoře jednotek tisíc tun emisí CO2 ročně,“ doplnil Zronek.

Autor:
zpět na článek