iDNES.cz

Hudební kluby na jihu bez akcí trpěly, ale provozovatelé to nevzdali

  8:56
Kapely od konce května opět obsazují pódia hudebních klubů nejen na jihu Čech. Jejich šéfové ale sčítají ztráty za období, kdy byly kvůli koronaviru zavřené. Většina více než dvouměsíční výpadek ustála. Jen českobudějovický Velbloud je k pronájmu a jeho provozovatelé si hledají nový prostor, kde by mohli pořádat koncerty.

Plzeňská punková kapela Znouzectnost zahraje v Divadle Pod čarou v Písku 12. června. | foto: MAFRA

Už je to více než dva a půl měsíce od posledního koncertu v českobudějovickém klubu Highway 61. Na začátku března tam vystoupila plzeňská bluesová parta St. Johnny. Pak ho zavřela vládní omezení týkající se koronavirové pandemie. Provozovatelům hudebních podniků tak kvůli tomu nezřídka vypadl jediný zdroj příjmu.

„Bylo to opravdu náročné období, museli jsme přes všechny komplikace platit nájem. Už jsme zase v normálním provozu a těšíme se na koncerty,“ vysvětluje dramaturg klubu a provozovatel baru Jaroslav Brabec. O restart se minulý pátek postarala skupina Dělníci vědy.

Brabcův případ je navíc specifický v tom, že zařízení provozuje pod hlavičkou spolku, a ne jako podnikatel, proto ani neměl nárok na státní příspěvek ve výši 25 tisíc korun.

„Je to pro nás všechny velký průšvih. Podle mě dostanou od státu podporu jen ta zařízení, která už nějaké granty dostávají. Bohužel to vypadá, že nás nepodpoří ani radnice,“ dodává Brabec.

Doufat tak může pouze v plošné kompenzace, o něž jednají mimo jiné zástupci iniciativy Za živou hudbu, vyhlídky ale nejsou nyní příliš růžové.

„Rozpočty ministerstva kultury i průmyslu jsou nyní velmi omezené. Obecně jsou v hudebním průmyslu velké ztráty, kluby nevyjímaje. Jednání však stále pokračují a věřím, že se nakonec shodneme na přijatelném řešení,“ říká mluvčí iniciativy Alexandr Smutný.

Brabec má harmonogram na měsíc červen už hotový a spoléhá na to, že se mu podaří v září navázat zimní sezonou, kdy začínají pro kluby nejsilnější měsíce. „Teď jsme přišli o zahraniční hvězdy, ale stále věřím, že je přivedeme na podzim,“ přeje si.

Fanoušci podpořili penězi budějovickou fabriku

Na obnovení provozu se připravuje také budějovický klub MC Fabrika, který plánuje 19. a 20. června uspořádat dvoudenní hudební festival Fabrika restart s dobrovolným vstupným.

Produkční klubu Jan Vozáry navíc kvůli výpadku příjmu uspořádal kampaň na serveru Hithit, na niž mu fanoušci za různé odměny věnovali během několika dní 40 tisíc korun.

„Jsem opravdu překvapený zájmem lidí, protože se podařilo cíl splnit za pouhý týden. Je vidět, že jim na budoucnosti klubu záleží,“ těší Vozáryho, který navíc vede ještě klub Jordán v Táboře.

„Jordán přežil i díky benevolenci majitele objektu, který nám odpustil několik nájmů. Koncerty tam zatím ještě raději neplánujeme, protože nevíme, jak se celá situace bude vyvíjet,“ doplňuje Vozáry.

Takový osud jako Fabriku však alespoň prozatím nečeká další budějovický klub Velbloud. Na konci dubna se totiž na jeho webových stránkách objevilo oznámení o přerušení provozu kvůli dočasné ztrátě prostoru, který je momentálně volný k pronájmu.

V tuto chvíli vedení podniku hledá prostory, kde by mohlo klub Velbloud obnovit. Nedávné pokusy o jeho přesun do virtuálního světa navíc kvůli technickým problémům skončily neúspěchem. V letních měsících nicméně už potřetí proběhne pod hlavičkou Velblouda série koncertů českých interpretů před Kulturním domem Slavie.

Zato táborský klub Garage měl oproti podobně zaměřeným podnikům výhodu v tom, že vedle hudební produkce provozuje kuchyni. V době krize si tak mohl alespoň částečně udržet nějaký příjem.

„Samozřejmě se i tak na něm celé období podepsalo. Většina koncertů si vydělává tak akorát sama na sebe a nás drží nad vodou hlavně jídla a běžný provoz. Nyní plánujeme rozjet letní sezonu a místo pauzy nabídneme koncerty pod širým nebem,“ líčí provozní klubu Veronika Čadková.

Vedení „Podčáry“ se vzdalo platů

Píseckou hudební klubovou scénu tvoří v tuto chvíli už jen Divadelka a Divadlo Pod čarou. Právě takzvanou „Podčáru“ omezení kvůli koronaviru zastihla v nejhorší možné době.

„Přelom zimy a jara je pro nás stěžejní období, kdy si vyděláváme na letní provoz s minimem hudebních akcí. Ze dne na den jsme byli bez příjmu a museli jsme vymyslet, jak celé jaro přežijeme. I přes pomoc státu a příslib od radnice jsme se museli nakonec vzdát svých platů,“ vysvětluje produkční a dramaturg divadla Miroslav Pokorný.

Trojice vedoucích pracovníků divadla se v tuto chvíli připravuje na start letní sezony, která začne v sobotu 6. června prvním koncertem.

„Vystoupí na něm převážně místní kapely a ponese se v duchu charitativní akce pro divadlo. Návštěvníkům jsme nechali vyrobit trička a placky, ty budeme na místě také prodávat,“ dodává Pokorný s tím, že o podporu fanoušků nemají nouzi. Částečně jim pomohly i peníze z prodaných lístků na akce, jež z většiny přeložili na podzim.

zpět na článek