Na Orlické přehradě se potopila loď, posádka na břeh doplavala

  15:10
Se skupinkou lidí se v pátek na Orlické přehradě začala potápět malá loď. Všichni stihli uplavat, plavidlo však kleslo až na dno. O víkendu jej jihočeští hasiči vytahovali.

Hydraulická ruka pontonu loď přizvedla a pak bylo možné kalovým čerpadlem odčerpat vodu z podpalubí. | foto: HZS Jihočeského kraje

Loď se z neznámých důvodů začala potápět v pátek po setmění v katastru obce Jickovice na Písecku.

„Šlo o skupinku několika lidí. Nikomu se nic nestalo, všichni stačili odplavat,“ potvrdila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Profesionální hasiči dorazili na místo ještě večer. Vyhodnotili, že potopené plavidlo v noci vytahovat nebudou. Na přehradu se proto vrátili v sobotu před druhou hodinou odpoledne, aby zahájili zásah. Přijela potápěčská skupina z Českých Budějovic, Českého Krumlova a Písku.

„Průzkum, který hasiči na místě provedli, ukázal, že jde o šestimetrovou celokovovou loď poháněnou závěsným motorem s přídavnou nádrží, která je určená pro více osob. Loď se převrátila a byla zcela potopená pod hladinou,“ popsala Matějů.

Pak zahájili akci potápěči. Vyhledali loď a zjistili, že leží asi dvacet metrů pod hladinou na šikmém svahu. Museli ji lanem zakotvit k břehu, aby nesklouzla ještě hlouběji.

Poté loď prohledali a zajistili nádrže na provozní látky. Vzhledem ke špatné viditelnosti skupina rozhodla, že se loď bude vytahovat i s osobními věcmi cestujících.

„Pomocí zdvihacích vaků potápěči loď vyzvedli k hladině a uvázali k plovoucímu pontonu. Hydraulická ruka pontonu pak loď přizvedla a pak bylo možné kalovým čerpadlem odčerpat vodu z podpalubí,“ popsala mluvčí.

Teprve kolem půl osmé večer loď zcela vyzvedli na hladinu a mohli ji odtáhnout do přístaviště.

Hasiči vytahovali loď z Orlické přehrady poblíž obce Jickovice na Písecku.

Hasiči vytahovali loď z Orlické přehrady poblíž obce Jickovice na Písecku.

Autor: