Zrovna jsme jeli neobvyklou trasou, vylíčili záchranu řidiče z rybníka

  16:30
Radek Macháček s Janem Procházkou loni v září zachránili život seniorovi, který uvnitř svého vozu po nehodě na Strakonicku klesal ke dnu rybníka. Při přebírání ocenění Gentleman silnic popsali detaily celé akce.

Nehoda se stala u rybníka u obce Mnichov na Strakonicku. | foto: Policie ČR

Bylo krátce po šesté hodině ranní a Radek Macháček s Janem Procházkou byli zrovna na cestě do práce. Kvůli hlášeným dopravním komplikacím se však ten den vydali po jiné trase než obvykle. I to přispělo k mužově záchraně.

Když projížděli po nerušné cestě mezi dvěma rybníky, zahlédli pod vodní hladinou rozsvícená světla. Zastavili a spatřili potápějící se automobil, uvnitř kterého seděl starší pán. Ihned zavolali pomoc, vozidlo však rychle klesalo ke dnu.

„Bylo nám jasné, že než přijede pomoc, bude pozdě. Nemohli jsme čekat na příjezd záchranných složek,“ uvedl pro projekt Gentleman silnic Jan Procházka. Podle něj mnoho nechybělo a muž by byl zcela ponořený ve vodě.

Radek Macháček proto skočil do chladné vody a vydal se k potápějícímu se vozidlu. „Ani jsem si nesundal oblečení. Vůbec mě to v tu chvíli nenapadlo,” vzpomíná.

Jan Procházka zůstal na břehu a připravoval vše k nezbytné pomoci. „Měl jsem připravené tažné lano pro případ, že by Radek uklouzl, nebo se zabořil do bahnitého dna rybníka,” vysvětluje.

Ve vodě zasahující zachránce se marně pokoušel otevřít dveře automobilu. „Možná byly zamčené, možná to způsobil tlak vody. Nevíme, ale z nějakého důvodu to prostě nešlo,” popisují oba muži. 

Nakonec pomocí ocelového klíče na kola rozbil zadní okénko, aby seniora uvnitř lépe slyšeli a mohli s ním komunikovat. Muž byl ale v šoku a příliš nereagoval.

Macháček se tedy rozhodl seniora z vozu vytáhnout. Rozbil sklo i na místě řidiče, opatrně muže protáhl ven a s pomocí Procházky a připraveného lana ho společně namáhavě dostali na břeh. Za okamžik dorazila záchranka, která seniora převzala a postarala se o něj.

Nebuďte lhostejní, nabádá projekt

„Muž byl rozrušený a podchlazený. Záchranná služba ho ale díky včasnému zásahu obou mužů převezla do nemocnice bez vážnějších zranění,” uvedla mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková. 

„Máme radost, že to dobře dopadlo. Denně tudy projede jen pár aut. Kdybychom se vydali jinou cestou, všechno mohlo být jinak. Bylo by to hrozné neštěstí,” shodují se zachránci.

„Oběma pánům patří velké poděkování. Bez jejich pomoci mohla tato mít nehoda tragický konec. Jsem moc ráda, že jim můžeme předat naše ocenění Gentleman silnic. Jejich pohotová reakce a statečnost by měly být velkou inspirací i pro ostatní řidiče,” řekla na jejich adresu Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic. Podle ní je právě inspirace k pomoci dalším lidem v nouzi jedním z hlavních poslání projektu.

„V případě celé záchranné akce je potřeba vyzdvihnout rychlou reakci a příkladnou spolupráci obou mužů. Především to, že využili lano pro případ, že by se z vody jeden z nich nemohl dostat,” uzavřel s respektem strakonický policejní ředitel Jaroslav Nohejl.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: