Výtvarník František Skála vystavuje v Českých Budějovicích po 20 letech

  15:54
Průřez tvorbou. Tak by se podle Františka Skály dala nazvat jeho výstava v českobudějovickém Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. Expozice zůstává bez názvu a nese pouze jméno autora. Návštěvníci poznají díla světoznámého výtvarníka napříč mnoha technikami.

Výtvarník František Skála představuje svá díla vystavená v budějovickém Domě umění. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Zdejší galerie má pět místností a v každé z nich je z mé tvorby trochu něco jiného. Zároveň se vše navzájem v podstatě propojuje, aby se k sobě ty věci hodily,“ okomentoval Skála, jehož umění si návštěvníci mohou znovu prohlédnout po dlouhé době. Naposledy v Českých Budějovicích vystavoval před 20 lety.

V první místnosti zaujme ukázkou z malířského cyklu nazvaného Skládaná industrie. „Ten je dělaný na zemi na plátno skládáním jednotlivých obrazů,“ přiblížil Skála.

Na něj navazuje rozsáhlý cyklus Tabulky, který byl vystavený i v New Yorku. Tvoří ho drobné objekty z plastových tabulek, kdy se podle autora jedná o velmi historické a neidentifikovatelné plasty doplněné o drobné asambláže (výtvarná technika, která dává dvojrozměrnému obrazu třetí, prostorovou dimenzi, pozn. red.).

Z dalších Skálových objektů si příchozí budou moci prohlédnout i vlajky. Najdou zde však rovněž věci typičtější pro jeho tvorbu. To jsou ty, které jsou postavené na spirituálních vlastnostech materiálů. „Většinou je to tedy inspirace materiálem, který v sobě už jako takový nese nějakou energii,“ vysvětlil výtvarník.

Zajímavou součástí výstavy jsou Skálovy obálky. Tento cyklus vzniká postupně od roku 1986. Expozice obsahuje jak první malé obálky z této doby, tak velká malovaná díla, která vznikla v letošním roce.

„Sám je chápu jako něco mezi objektem a obrazem, tvar těchto obálek je mnohovýznamový,“ uvedl Skála s tím, že tyto byly vystavené například ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze.

Autor prezentuje také svůj malířský cyklus s názvem Alergici. Do něj se řadí vyloženě dětské kresby, které jsou zpracované malířským způsobem vysoké estetiky.

Budějovickou výstavou, která potrvá až do konce roku, autor volně navazuje na nedávno ukončenou rozsáhlou expozici celoživotního díla ilustrací v Praze nazvanou František Skála a jiné práce.

Umělec na sebe výrazně upozornil již v osmdesátých letech. Svými originálními instalacemi se silnou osobní výpovědí vychází z citlivého vnímání každodennosti a do velké míry se vyznačuje užíváním neuměleckých materiálů.

Je rovněž známý jako tvůrce podivuhodných objektů sestavených z nejrůznějších přírodních materiálů a nalezených předmětů poznamenaných působením času. V tomto procesu často potlačuje své autorství a staví se do role jakéhosi asistenta, pomáhajícího samovolným přírodním procesům.

Dům umění je otevřen denně kromě pondělí od 10 do 13 a od 13.30 do 18 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.