Stačí jim menší obchod, část obyvatel Rudolfova odmítá supermarket

  9:18
Vleklý spor mezi částí veřejnosti a vedením radnice v Rudolfově u Českých Budějovic kolem stavby supermarketu odsunul nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Zastupitelé se chtějí ke kauze vrátit až v létě, pokud to situace dovolí. Část místních tvrdí, že jim stačil menší obchod.

Na pozemku v lokalitě Farská louka v Rudolfově má vyrůst nákupní centrum, nová radnice, lékařský dům i park s labyrintem. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Problém se týká plánu města nechat postavit na Farské louce před kostelem nákupní středisko o ploše 5 200 metrů čtverečních. Začátkem března ho napadli obyvatelé peticí.

„Jsme přesvědčeni, že pro potřeby obyvatel stačí obchod daleko menší. Zkusili jsme oslovit českobudějovickou Jednotu, která by chtěla takovou prodejnu na Farské louce postavit,“ tvrdila jedna z iniciátorek petice Eva Pinlová.

Fotogalerie

Původní záměr společnosti S&B Tschechien je postavit na části Farské louky obchod se zázemím a větším parkovištěm pro německý obchodní řetězec.

Kritici však tvrdí, že tak velká prodejna se tam neuživí a vzhledem k umístění v centru Rudolfova by stačil skromnější objekt.

Petici proti záměru podepsalo v krátké době 433 obyvatel, teď je na městském úřadě. Lidé chtějí zároveň po zastupitelích revokaci usnesení z února tohoto roku, které zmocnilo starostu k dalšímu jednání s developerem o prodeji pozemku.

Vedení českobudějovické Jednoty redakci MF DNES potvrdilo, že má zájem o postavení obchodu na Farské louce. „Nabídli jsme to městu už loni. Oslovil nás totiž developer s nabídkou, že nám pronajme část budoucího supermarketu. Menší obchod bychom dokázali postavit sami,“ uvedl ředitel Jednoty Tomáš Rada.

Podle Rady si spotřební družstvo udělalo v místě průzkum, jak velká prodejna je pro danou oblast rentabilní. Vyšlo jim, že by stačil obchod o 400 čtverečních metrech plus zázemí a malé parkoviště. Dohromady maximálně dva tisíce čtverečních metrů. Tuto nabídku poslala Jednota letos rudolfovské radnici.

Právě část obyvatel radnici podezřívá, že některé informace o plánovaném zastavování veřejného prostoru na Farské louce veřejnosti zamlčuje. Na únorovém zastupitelstvu se o nabídce Jednoty nikdo z politiků nezmínil.

Celou záležitost navíc komplikuje soudní spor s římskokatolickou církví o určení vlastníka Farské louky. Nároky na ni si dělá rudolfovská farnost, v případě stavby supermarketu by však od požadavku upustila a určovací žalobu za určitých podmínek stáhla.

„Poslední jednání zastupitelstva jsme měli 12. března. Vzhledem k okolnostem jsme schválili jen několik nejdůležitějších bodů. Pokud to bude možné, budeme pokračovat v červnu. Peticí i připomínkami obyvatel ke stavbě supermarketu se samozřejmě zabýváme,“ ujistil starosta města Vít Kavalír.

Farská louka je u kostela a hlavního průtahu Rudolfovem.

Farská louka je u kostela a hlavního průtahu Rudolfovem.