iDNES.cz

Budějovice se v roce 2028 pokusí získat titul Evropské město kultury

  8:52
Loni to byla chorvatská Rijeka či irské Galway, letos ten titul nesou srbský Novi Sad či rumunský Temešvár. O označení Evropské město kultury se v nadcházejících letech pokusí zabojovat také České Budějovice. V případě úspěchu se tak stane v roce 2028.

Každé léto ožijí ulice a náměstí Českých Budějovic výstavou Umění ve městě. Zde dílo, které bylo na náměstí v jednom z předchozích ročníků. V roce 2022 začne Umění ve městě v polovině června. | foto: Petr Lundák, MF DNES

K titulu Evropské město kultury povede dlouhá cesta, ke které se rozhodli vykročit radní krajského města. Ti se při březnovém jednání zabývali mimo jiné harmonogramem nejrůznějších aktivit.

„V první řadě budeme vypisovat soutěž na koordinátora té kandidatury. Poté se bude řešit podrobnější plán,“ vysvětlil náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

Koho radní navrhnou, zatím není jasné. Na dotyčném či jeho týmu bude ale velká zodpovědnost. Celý proces je totiž administrativně extrémně náročný. Například jen diskuse nad motivy kandidátského města má trvat odhadem devět měsíců.

Cílem je nastartovat či probudit nejrůznější aktivity spojené s kulturním životem ve městě, což souvisí mimo jiné s podnikáním, službami či cestovním ruchem.

Minulí vítězové si pro zpopularizování svého města vždy vybrali nějaká témata. Třeba v roce 2009 to byl nedaleký rakouský Linec, který se chlubil změnou image ze špinavé chemičky na centrum umění či inovací mimo jiné díky oblíbené atrakci Ars Electronica. Plzeň se pak v roce 2015 prezentovala mimo jiné změnou z města piva a průmyslu na centrum designu.

Jak k tomu přistoupí Budějovice? „Proces definování těchto motivů nás teprve čeká a pomoci s tím má řada debat. Do nich se pokusíme zapojit maximum účastníků,“ shrnul Thoma.

Výhodou podle něj je, že radnice teď nemusí vymýšlet velkolepé investiční projekty a začínat s nimi. Řada akcí se totiž v posledních měsících posouvá kupředu.

„Stačí poskládat plány, na nichž pracujeme. Zmínit mohu opravu kulturního domu Slavie, revitalizaci nedalekého parku Dukelská, práci s řekami ve městě, plánovanou úpravu Senovážného náměstí nebo třeba rekonstrukci Domu umění na hlavním náměstí. Tyto a další projekty chceme financovat v novém programovém období,“ vyjmenoval Thoma.

Do celého procesu chce město v maximální možné míře zapojit i občany. Kandidatura totiž není jen o investicích, ale také třeba o kulturním životě či angažovanosti lidí.

Autor:
zpět na článek