Pod vysoké napětí vysazují kalinu i šípek, chtějí v průsecích udržet hmyz

  15:28
Společnost EG.D ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou zkouší v Oboře u Netolic na Prachaticku novinku. Poprvé v České republice osazují vykácené lesní průseky v ochranném pásmu v blízkosti vodičů vysokého napětí.

„Naším cílem je, aby se tato místa znovu zazelenala. Skladba rostlin je navržená tak, aby splňovala nároky ochranného pásma. Díky tomu nebude nutný žádný pozdější výraznější zásah do vegetace. Bude to mít také pozitivní efekt na místní biodiverzitu, tedy podporu biologické rozmanitosti,“ popisuje Denisa Litvanová, projektová manažerka společnosti EG.D.

Čtyři druhy vhodných rostlin vybrali pro lokalitu u Netolic odborníci z brněnské univerzity. Zvolili šípek, pámelník bílý, kalinu obecnou a svídu krvavou. Na kilometrový pás široký přes čtrnáct metrů spotřebují 2 800 sazenic.

„Z naší planety rychle ubývá především hmyz a je třeba ho alespoň takto podporovat. Když sem tedy vysadíme pestrou směs rostlinných druhů, právě na ně navazuje hmyz, který je pak potravou pro ptáky. Kruh se potom uzavírá například dravci a podobně,“ vysvětluje Pavel Knot z Ústavu výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity.

Pokud se novinka na Netolicku uchytí, energetická společnost EG.D začne osazovat ochranná pásma i jinde po republice.

Autor: