Kraj už sehnal tři lékaře, láká je milionem a půl na vybavení i bydlení

  16:10
Šest týdnů funguje dotační program Jihočeského kraje na přilákaní nových lékařů a už má první výsledky. Podařilo se sehnat tři zubaře a hlásí se i další lékaři. Čeká je motivační příspěvek 1,5 milionu, ale musejí v kraji zůstat minimálně pět let. Do konce roku by na jihu Čech mohlo přibýt až deset doktorů.
Ilustrační foto

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kampaň cílila na tři typy lékařů. Kraj projevil zájem o mladé doktory po škole i o ty ve středních letech, kteří nejsou spokojení s dosavadním místem. Oslovil i lékaře v seniorském věku, kteří mají na jih Čech osobní vazby.

V současnosti kraj uzavřel smlouvu se třemi zubaři, ti se usadili ve Frymburku, Velešíně a Soběslavi. Těsně před podpisem jsou smlouvy s ortodontistou pro Písek, praktickým lékařem pro Tábor a psychiatrem pro Jindřichův Hradec.

„Bylo jasné, že se nám do konce roku nepodaří sehnat 50 doktorů. Ale současný stav mi dělá velkou radost. Povedlo se nám sehnat tři lékaře, hlásí se další. Do konce roku by jich mohlo být i deset,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba.

V příštích měsících chce kraj na lékařských fakultách zahájit jednání se studenty pátých a šestých ročníků o podmínkách jejich případného směřování na jih Čech. Krajský dotační titul nabízí lékařům motivační příspěvek 1,5 milionu korun, v něm je zahrnuto 600 tisíc na vybavení a 900 tisíc jako příspěvek na bydlení.

Podmínkou podpory je setrvat v kraji alespoň pět let. Hejtmanství při vypisování míst spolupracuje s VZP, která zaručuje lékařům smlouvu s obcemi. Ty jim pak nabízejí třeba místa pro ordinace.