iDNES.cz

Miliony nechtěli pro sebe, za dotační podvod padly mimořádně nízké tresty

  8:54
Dnes je to Wellness Hotel Diamant. Dříve to bývalo Relaxační a regenerační centrum. Za podvody spojené se stavbou v Hluboké nad Vltavou rozdal českobudějovický krajský soud tresty. Tři roky vězení podmíněně odložené na pět let udělil za manipulaci s dotacemi kolem stavby. Úhrnné tresty uložil třem obžalovaným, dva obžaloby zprostil.

Relaxační a regenerační centrum v Hluboké nad Vltavou zahájilo provoz v roce 2010. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pětici zástupcům investora a stavební firmy hrozilo za dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropských společenství se škodou více než 50 milionů korun až deset let vězení. Soud ale trest mimořádně snížil pod spodní hranici sazby.

„Nebylo prokázáno, že se obžalovaní na činu obohatili nebo že by některá osoba na tom profitovala. Jejich motivem bylo urychlit stavbu. U dvou zproštěných obžaloby se neprokázal úmysl někoho podvést,“ vysvětlil rozhodnutí předseda senátu Ondřej Círek.

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní se k němu nevyjádřili a státní zástupce se na místě odvolal.

V trojici, která dostala podmínku, jsou Miroslav Skořepa a Vladimír Hlavatý jako jednatelé investorské firmy Kardiocentrum Vysočina CZA. Třetím je Pavel Drmota s funkcí vedoucího technického dozoru investora. Čtvrtým a pátým obžalovaným jsou stavbyvedoucí a projektant stavební firmy Hochtief CZ.

Už loni v lednu je zadrželi policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ti prověřovali podnět podaný Úřadem regionální rady ROP Jihozápad, který kontroluje evropské dotace.

Policisté pak muže obvinili z podvodu a zablokovali jim osobní bankovní účty. Letos v červnu se případem začal zabývat budějovický krajský soud.

Podle žalobce Zdeňka Štěpánka podávali obžalovaní opakovaně žádosti o podporu financování, v nichž uváděli nepravdivé údaje a dokládali je jiným projektem, než podle něhož se stavělo. Mezi doloženým projektem a fakturami za odvedenou práci pak vznikaly nesrovnalosti, které měl řešit stavební dozor.

O tom, že práce neodpovídají dokladům a fakturám, věděli i vedoucí stavební firmy. Jedním z příkladů jsou doklady za betonové piloty, které stavební firma koupila za čtyři miliony korun a investorovi je vyúčtovala za 21 milionů.

Obžalovaní se od začátku brání, že museli měnit založení stavby kvůli tekutým pískům a dispozice v interiéru podle nových norem a nechtěli stavbu zdržovat.
„Veškeré získané prostředky jsme použili na stavbu. Všechny změny jsme hlásili G-Projectu, který komunikoval s úřadem ROP Jihozápad,“ hájil se Miroslav Skořepa.

Podle předsedy senátu Oldřicha Círka ale důkazy hovoří jinak. ROP Jihozápad obžalované opakovaně marně vyzýval, aby předložili změny projektu a správné doklady.

Mírné tresty jsou podle soudce dostačující

Kauza začala v roce 2008. Záměr za 300 milionů korun tehdy převzala společnost Kardiocentrum Vysočina CZA od města Hluboká nad Vltavou. Jako zhotovitele stavby vybrala firmu Hochtief CZ. Přes agenturu G-Project žádala o dotace ROP Jihozápad.

Podle spisu ale v té době už existoval jiný projekt, podle něhož se nakonec stavělo. Dotace však obžalovaní uplatňovali na původní záměr, a proto faktury přizpůsobovali jemu. Na fiktivní doklady získali 50,4 milionu korun a o dalších 90 milionů se pokusili.

Podle trestního zákoníku způsobili nebo se pokusili způsobit škodu velkého rozsahu. Mírné tresty jsou podle soudce Círka dostačující. Obžalovaní jsou podle verdiktu doposud bezúhonní a podvodu se dopustili kvůli urychlení stavby.

Soud zároveň uložil trojici hlavních obžalovaných nahradit státu způsobenou škodu. S rozsudkem ale není spokojený státní zástupce Zdeněk Štěpánek. „Navrhoval jsem pro všechny nepodmíněné tresty při dolní hranici sazby,“ řekl po jednání.

zpět na článek