iDNES.cz

Nejasné sportovní dotace v kraji, baseball výrazně předčil třeba házenou

  9:02
Velké rozdíly v krajské dotaci do sportu v Jihočeském kraji pálí některé kluby. Poukazují na ně i opoziční Piráti. Nesouhlasí s rozdělením příspěvků do stejných sportů či soutěžních úrovní.

Nikola Šichmanová z Písku zakončuje přes olomoucké Lucie Severovou a Fabíkovou. | foto: František Panec, MAFRA

Šest milionů korun si letos rozdělí dvaadvacet sportovních klubů v kraji napříč sporty i soutěžemi. Například strakoničtí házenkáři hrající druhou nejvyšší soutěž se mohou těšit na půlmilionový příspěvek. 

Na druhou stranu basketbalisté a házenkářky v Písku se musí spokojit pouze s pětinovou částkou.

Na nezvykle vysoké rozdíly mezi částkami upozornili na jednání krajských zastupitelů i opoziční Piráti.

„Právě kvůli zapojení hokejového Motoru a fotbalového Táborska, jež loni o dotaci nežádaly, bychom respektovali snížení částek u ostatních klubů oproti minulému roku. Máme však výhrady k celkovému rozdělení dotačního titulu. Jsme přesvědčeni, že je nevyvážené,“ vyjádřil se na jednání krajský zastupitel Jiří Roubíček (Piráti).

Vadí mu zejména vysoké rozdíly mezi kluby na podobné výkonnostní úrovni i v kategoriích, do nichž jsou tyto sporty řazeny. 

Největší díl si ukrojí právě budějovičtí hokejisté, a to 900 tisíc korun, společně s fotbalovým Dynamem, které získá o sto tisíc korun méně.

Překvapením je však zmíněný strakonický klub házenkářů a s vysokou podporou 400 tisíc mohou počítat také baseballisté z Hluboké nad Vltavou.

Podobné rozdělení dotací se nelíbí některým dotčeným klubům v nejvyšších soutěžích, jež získaly minimální příspěvek, a to 110 tisíc korun.

Náměstek hejtmana pro krajské dotace Pavel Hroch však žádný problém v letošním přidělování dotací nevidí. Podle něho se příspěvky rozdělily podle jasně daných pravidel. 

„Opozice nás sice kritizuje, ale nemyslím si, že bychom systémově pochybili. Požádal jsem Piráty o jejich návrhy na rozdělování peněz pro příští rok a počítám s tím, že do konce září se jimi budeme zabývat,“ řekl Hroch.

Chyba u házenkářek, uznal Hroch

S jeho tvrzením ale nesouhlasí představitelé písecké Tělovýchovné jednoty Sokol, která pod sebou sdružuje několik týmů v různých sportech.

Více než stotisícovou dotaci si zde rozdělí basketbalové mužstvo a interligový tým házenkářek. 

„Vůbec nerozumím tomu, na základě čeho se kraj takto rozhodl. Basketbalisté dostanou nakonec jen 30 tisíc, zbytek z částky půjde k házenkářkám. My jako Sokol si totiž smíme podat pouze jednu žádost,“ vysvětlil šéftrenér píseckého basketbalového klubu Sokol Sršni Miroslav Janovský.

Podle něj navíc podpora Sokola v letošním roce výrazně klesla, a to až o několik set tisíc.

„Pochopil bych snížení v době šetření nebo celkového snížení dotace, ale nechápu poměr některých žádostí, které uspěly a sportovně jsou o třídu níž. Jsou tam z mého pohledu obrovské disproporce,“ podotkl Janovský.

Případ píseckých házenkářek však vnímá jako pochybení i náměstek Hroch. Dodal, že opomenutí interligového týmu nebylo žádným úmyslem.

„Sám jsem si této chyby nevšiml. Považuji tamější házenkářky za příkladné reprezentantky našeho kraje. Mrzí mě to a určitě ještě budeme řešit možnosti, jak konkrétně tento klub podpořit,“ připustil. 

Podobné problémy ale řeší také jindřichohradečtí basketbalisté, kteří budou od příští sezony hrát nejvyšší českou soutěž.

„Běžně jsme dostávali až milion a ještě loni to bylo 500 tisíc. Přijde mi smutné, pokud bychom měli dostat pouze zlomek této částky, a doufám, že nás kraj ještě dokáže podpořit jinak,“ posteskl si generální manažer BK Lions Jindřichův Hradec Radek Novák s tím, že žádost podávali ještě v době, kdy A tým hrál druhou nejvyšší soutěž.

„Kraj je náš klíčový partner a významně ovlivňuje to, jestli můžeme republiku hrát na úrovni. Všechno teď řešíme za pochodu, tedy rozpočet, partnery a náklady. Pokud nás kraj více nepodpoří, může se stát, že se budeme muset poohlédnout po levnějších hráčích, i když bychom měli spíše posílit,“ naznačil Novák.

Podpora je průhlednější

Právě basketbal a házená spadá podle krajských hodnoticích kritérií do druhé kategorie výkonnostních sportů. O úroveň níže jsou zařazené kolektivní olympijské sporty včetně baseballu nebo florbalu. 

„Proto nerozumím, proč by právě hlubočtí baseballisté měli dostat právě 400 tisíc na úkor jiných sportů, které kraj vnímá jako více prioritní,“ podivoval se krajský zastupitel Roubíček.

Předseda baseballového Sokolu Hluboká David Šťastný však rozdělení dotací rozumí.

„Po dlouhých letech jsme postoupili do extraligy a daří se nám v ní. Podali jsme žádost a jsem rád, že jsme uspěli. Extraliga nás ročně stojí tři miliony korun. Neumím si představit, jak bychom fungovali bez krajského příspěvku,“ uvedl Šťastný.

I přes rozdílné názory jsou však oddíly za krajskou podporu vděčné.

„V posledních letech se na kraji podpora klubů zprůhlednila a obecně zlepšila, lobbing známých už nehraje takovou roli. Nicméně v tomto případě mám trochu pocit, že se vše vrací do starých kolejí,“ myslí si šéftrenér píseckých Sršňů Miroslav Janovský.

zpět na článek