Náklady rostou, jihočeské domovy pro seniory musí zdražovat stravné

  9:08
Skokový nárůst cen energií i potravin dopadá i na jihočeská zařízení pro seniory. Některá proto zdražila od 1. ledna stravné. Mnohá ale už ceny výš šponovat nemohou. Naději tak upínají k novele úhradové vyhlášky. Ta by mohla od března zvednout maximální výši úhrad za stravu, pobyt a péči zhruba o 20 procent.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Naše zařízení nemohlo přistoupit ke zdražení, protože jsme se 170 korunami za celodenní stravování podle současné vyhlášky na maximální výši. Byla jsem teď ale na konferenci, které se účastnil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Přislíbil, že od 1. března by měla začít platit novela úhradové vyhlášky. Pokud se tak stane, určitě zdražíme,“ potvrdila ředitelka českobudějovického Domova pro seniory Hvízdal Simona Žigová.

O kolik si klienti od března připlatí, ale v tuto chvíli ještě není jasné.

„Nyní je maximální výše stravy 170 korun za den a ubytování 210 korun. V novele je strop pro stravu 205 korun a 250 korun na ubytování. Ještě záleží na tom, jak vysokou dotaci dostaneme od státu. Pokud by byla tak nízká, že by nepokryla provoz, pak bychom museli zřejmě jít na nejvyšší možnou částku,“ dodala Žigová.

Podobně mluví i Marie Jarošová, ředitelka Sociálních služeb města Milevska, pod které spadá domov pro seniory.

„Současné úhrady ani zdaleka nedostačují na zajištění služeb. I s dotacemi není jiná možnost než zdražit. A ty zřejmě přijdou později a po částech. Nebudeme tím pádem vědět finální výši a nebudeme mít představu, s čím můžeme hospodařit,“ upozorňuje Jarošová, která vidí problém také v rozpočtovém provizoriu.

Sami navrhli, že si připlatí

Domovu pro seniory tak v současné chvíli nezbývá než šetřit, kde se dá. „Řešíme to složitě, klienti mají o to méně pestré složení jídel. Musíme přistupovat k levnějším variantám - je méně masa, mléčných výrobků, ovoce. Snažíme se udělat vše proto, abychom vyšli,“ přiznala Jarošová.

Navíc v září má v Milevsku začít provoz přestavěné části domova pro seniory. „Tam vůbec netušíme, jak budeme vycházet,“ krčila rameny.

Na úhradovou vyhlášku a dotace čeká i táborské G-Centrum. „Budeme zřejmě muset zdražit, ale protože jsme městské zařízení, musí s tím město souhlasit. Do března ještě situaci zvládneme, pak už budeme mít problém a museli bychom zřejmě radnici žádat o výpůjčku nebo jinou finanční pomoc,“ naznačila ředitelka Jaroslava Kotalíková.

V G-Centru funguje rada klientů a jak ředitelka říká, nutnost zdražování senioři chápou a souhlasí s ním. „Zvýšily se jim důchody a sami dokonce navrhovali, že by si rádi za stravu připlatili, ale nyní to není možné,“ podotkla Kotalíková.

Hlouběji do peněženky musí sáhnout od Nového roku klienti Centra sociální pomoci Vodňany. „Zdražili jsme jen snídaně, večeře a svačiny. Obědy jsme účtovali již v plné výši podle vyhlášky za 75 korun. Pokud se zvýší limitující ceny stravy, budeme dále zdražovat,“ prohlásila ředitelka organizace Daniela Davidová s tím, že cena snídaně se zvedla z 32 na 36 korun, za večeři senioři platí 48 korun, což je o pět více než loni, svačina je dražší o korunu.

Deset tisíc obědů měsíčně

Kvůli rostoucím cenám surovin, energií a mzdových nákladů zdražilo stravování pro seniory a zdravotně postižené také písecké městské středisko sociálních služeb. Cena oběda se zvýšila o pět korun, ve všední den za něj strávníci nově platí 65 korun a o víkendu a ve svátek pak 68.

„Školy, od kterých obědy odebíráme, zvýšily cenu pro naše strávníky ze 70 na 80 korun,“ vysvětlila ředitelka střediska Jana Humpálová.

O pokrytí nákladů na dražší stravné se rovným dílem dělí s důchodci město, které loni na jeden oběd přispívalo 20 korun, od ledna je to 25.

„Roční příspěvek pro městské středisko sociálních služeb na zajištění stravování seniorů a zdravotně postižených zvýšilo město od 1. ledna o 600 tisíc korun. Celkem na poskytování této služby přispívá osmi miliony korun,“ doplnila Humpálová.

Městské středisko pro své klienty odebírá zhruba 10 tisíc obědů měsíčně. Naposledy se cena obědů pro seniory a zdravotně postižené zvyšovala v Písku před třemi lety. I tehdy to bylo o pět korun.