iDNES.cz

Domov pro seniory v Týně vyroste v části bývalých kasáren

  11:14
V Týně nad Vltavou plánují domov pro seniory. Na areál s kapacitou 80 lůžek chce radnice získat dotaci, pak by práce na stavbě začaly už příští rok. Budova u řeky, která bude stát na místě bývalých kasáren, má vyjít přibližně na 280 milionů korun.

Domov pro seniory v Týně nad Vltavou má stát v klidové zóně v blízkosti řeky. | foto: vizualizace: JPS J. Hradec

Týn je poslední ze sedmnácti jihočeských obcí s rozšířenou působností, která nemá svůj vlastní domov pro seniory. Město má vypracovanou projektovou studii, a pokud vše půjde podle předpokladů, příští rok se začne se stavbou v areálu bývalých kasáren v Jaselské ulici.

Zatím se však musejí rodiny, které nejsou schopné se o své příbuzné dlouhodobě postarat, obracet na podobná zařízení v okolí. Nejblíž to je do Bechyně, Vodňan nebo Protivína. 

„Jenže taková zařízení jsou často přeplněná a na umístění se čeká velmi dlouho. Ve městě máme tři domy s pečovatelskou službou, ale když někdo přestane být soběstačný, jen těžko lze pro něho najít v okolí místo,“ vysvětluje místostarostka a radní pro oblast sociálních věcí Martina Sudová (ODS).

V současnosti vedení města předpokládá, že celkové náklady budou ve výši 280 milionů korun. „Samotný dům vyjde přibližně na 220 milionů, jeho vybavení bude stát dalších 60 milionů,“ přibližuje starosta města Ivo Machálek (Svobodní). 

Město už na začátku roku zažádalo o dotaci, která by mohla pokrýt až šestinu celkových nákladů. „Navíc později budeme moci zažádat o dotaci na vybavení,“ dodává starosta s tím, že by si město případně vzalo úvěr.

Domov důchodců podle plánů nabídne bydlení až pro osmdesát seniorů. Čtvrtina kapacity bude vyhrazená pro osoby se speciálními potřebami. 

„Bude se týkat lidí s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou a dalšími civilizačními nemocemi spojenými se stářím. S obecně rostoucím věkem dožití by taková zařízení měla mít stále více míst,“ myslí si Sudová.

Výhodou podle ní bude také možnost rozdělit dvoulůžkové pokoje na samostatně obyvatelné jednotky pomocí mobilní stěny. 

„Myslím si, že největší potřebou seniorů je soukromí. A to chceme zohlednit. Mobilní stěny chceme pořizovat kvůli případům, kdy spolu v pokoji budou žít manželé, jeden z nich zemře a jeho místo obsadí jiný senior,“ popisuje Sudová. 

Radnice navíc plánuje vytvořit v domově dětskou skupinu. Klienti budou mít u sebe svá vnoučata, čímž volně řečeno nahradí mateřskou školu.

Se stavbou souhlasí téměř všichni zastupitelé

Lokalita na místě bývalých kasáren, kde bude nový domov stát, se v posledních letech výrazně proměňuje. Vojáky zde střídají rodiny s dětmi a budování nové rezidenční čtvrti ustoupila také část bývalé teplárny, kde ještě nedávno stály nevyužívané panelové domy. 

„Nám se takové místo samo nabízelo. Je to klidová zóna s výhledem na řeku. Navíc díky návaznosti na rodinné domy nebude domov odříznutý od zbytku Týna,“ říká Machálek.

Radní města podporu pro rozsáhlý projekt ani shánět nemuseli, pro jeho vybudování se kladně vyjádřili téměř všichni zastupitelé napříč všemi stranami a hnutími. 

„Vnímám to jako hlavní úkol tohoto volebního období. Jsme jedinou obcí s rozšířenou působností v kraji bez podobného zařízení, proto mi přijde rozumné stavbu podporovat,“ podotýká opoziční zastupitel Ondřej Bouška (ProTejn).

Vltavotýnští zastupitelé se na stavbě shodli i přesto, že náklady na její vybudování jsou poměrně vysoké. V minulých měsících začala výstavba podobného centra v Táboře s odhadovanými náklady 200 milionů korun. Srovnatelně velké Sezimovo Ústí otevřelo domov pro seniory s 26 byty téměř před rokem, cena se nakonec vyšplhala na 86 milionů korun.

„Doufali jsme, že to bude stát méně, ale za poslední rok a půl se cena práce i stavebních materiálů navýšila asi o třetinu, proto musíme počítat s takovou částkou. Chtěli jsme mít jedno lůžko za milion, postupně jsme ale zjistili, že bude stát více než dvakrát tolik. Bližší částku samozřejmě budeme znát až po vysoutěžení projektu,“ vysvětluje Machálek s tím, že výstavba domova zatíží rozpočet minimálně na čtyři roky.

zpět na článek