Šéfku plaveckého klubu soudí za dotační podvod, lhala o počtu členů

  13:14
Okresní soud v Jindřichově Hradci začal rozplétat údajné podvody s dotacemi místního Plaveckého klubu. Jeho jednatelce a zároveň ředitelce mateřské školy Ditě Podhrázské hrozí za dotační podvod až pět let vězení. Podle obžaloby do žádosti úmyslně uvedla vyšší počet členů klubu.

Plavecký bazén v Jindřichově Hradci | foto: David Peltán, MAFRA

Za takzvané černé duše získal Plavecký klub v Jindřichově Hradci v roce 2017 grant o čtvrt milionu korun vyšší, než na jaký měl nárok. O další podvod se Dita Podhrázská podle obžaloby pokusila také o rok později, tehdy už však klub dotaci nezískal.

„Obžaloba klade za vinu Ditě Podhrázské a Plaveckému klubu Jindřichův Hradec přečin dotačního podvodu, dílem ve fázi pokusu. Hlavní líčení bylo odročeno kvůli doplnění dokazování na 26. března. Výslech dalších svědků navrhla obžaloba i obhajoba,“ uvedla mluvčí soudu Petra Říhová.

Obžaloba z dotačního podvodu viní nejen Podhrázskou, ale také samotný klub. Podle spisu jednatelka v žádosti o dotaci z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v listopadu 2016 vědomě lhala o počtu členů. Právě toto číslo totiž rozhoduje o výši grantu. Podhrázská loni v březnu nechtěla své stíhání komentovat. „Nemám k tomu co říct,“ oznámila tehdy do telefonu.

Podhrázská podle obžaloby v listopadu 2016 uvedla, že ve spolku za poslední rok evidovali 249 členů jako děti a mládež, kteří cvičí minimálně dvakrát týdně v průběhu školního roku a kteří se navíc pravidelně účastní sportovních soutěží. Ve skutečnosti tyto podmínky splňovalo pouze 28 členů.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na základě zkreslených dotací vyplatilo oddílu v červenci 2017 dotaci ve výši 539 tisíc korun. Podle pravdivých údajů by však spolku náležel příspěvek jen 288 tisíc korun. Podle obžaloby tak jednatelka způsobila ministerstvu škodu přes čtvrt milionu.

Podhrázská podle spisu manipulovala s informacemi rovněž o rok později. Do žádosti napsala, že je ve spolku evidováno 284 dětských členů, ale 49 z nich nezaplatilo příspěvek, čímž nesplnili podmínky pro získání dotace. Rozdíl v grantu by dosáhl 24 500 korun. Ten však sportovní klub nezískal, protože o žádosti už se nerozhodlo.

Ve funkci ředitelky 4. mateřské školy Röschova Podhrázská zůstává. „Dokud nepadne pravomocné rozhodnutí, ctíme presumpci neviny,“ řekl místostarosta Jindřichova Hradce Radim Staněk. Víc nechtěl případ komentovat.

„Na školku to nevrhá zrovna dobré světlo, mít trestně stíhanou ředitelku. Znám i rodiče, kteří raději dali děti jinam. Na druhou stranu je potřeba dbát na presumpci neviny,“ zdůraznila matka jednoho z dětí, které navštěvují 4. mateřskou školu v Jindřichově Hradci.

Autoři: