Přijďte darovat krev, žádají nemocnice v kraji. Pomáhají i sportovci

  9:06
Dárci krve i kvůli pandemii covidu ubývají a zásoby nemocnic se každý den rychle tenčí. Všude by uvítali prvodárce, pomáhají i sportovci. Některé nemocnice se s žádostí o pomoc obracejí i na studenty středních škol.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vojáci, sportovci, policisté, studenti nebo pracovníci vězeňské služby. To jsou skupiny lidí, které přicházejí v těchto dnech darovat krev do nemocnic v Jihočeském kraji. A zdravotnická zařízení jejich aktivitu velmi vítají, v době pandemie covidu se totiž hodí každá kapka navíc.

Potvrzuje to i Vít Motáň, primář transfuzního oddělení českobudějovické nemocnice.

„Aktuálně jsme schopní zajistit potřeby naší nemocnice i plnit požadavky smluvních nemocnic v Jihočeském kraji. Rezervy se však za poslední dny velmi ztenčily. Řada dárců je aktuálně nemocná či v karanténě. Současně máme v nemocnici několik pacientů v závažném stavu, kteří jsou závislí na krevních převodech,“ vysvětluje.

Nemocnice má nyní velkou spotřebu krevních skupin 0 negativní, 0 pozitivní a A negativní. „Proto budeme rádi za každého dárce těchto krevních skupin, ale stejně tak i za prvodárce bez ohledu na krevní skupinu. Mohou přijít k odběru kdykoli v pracovní dobu oddělení,“ říká Motáň.

Zároveň dodává, že vzhledem ke covidové situaci ale nemocnice upřednostňuje spolupráci s organizacemi, s nimiž domlouvá příchod menších skupin lidí. Do konce listopadu například dorazí noví dárci z řad policistů a vězeňské služby.

V Táboře zareagovali na chybějící dárce krve sportovci a vojáci. Zatímco před pandemií covidu měla tamní transfúzní stanice v evidenci přes tři tisíce dárců, teď je jich jen necelá tisícovka. Akci zorganizoval týdeník Táborsko spolu s vedením nemocnice, senátorem Jaroslavem Větrovským a náměstkem hejtmana Pavlem Hrochem.

Kde darovat krev

Noví dárci mohou přijít k odběru do českobudějovické nemocnice kdykoli v pracovní době oddělení. Bližší informace najdou na www.nemcb.cz. Dárci krevních skupin 0 negativní, 0 pozitivní a A negativní se mohou objednat na telefonech 387 873 333, 387 873 334, 387 873 335. V Táboře se mohou noví dárci objednat na telefonu 770 169 347. Evidence dárců písecké nemocnice je možná na telefonu 382 772 429.

„Protože se pohybuji mezi sportovci, oslovil jsem fotbalisty z Mladé Vožice, kde starostuji, Pavel Hroch zase domluvil sportovce z Kovářova, kde je starostou on,“ popisuje Větrovský.

„Zatím jsme byli třikrát. Poprvé jsem šel spolu s pěti vožickými fotbalisty, podruhé bylo pět hráčů Táborska a přidali se kluci z Božetic a Sepekova. Na zítřek je přihlášených deset lidí z Milevska a Kovářova. Kromě sportovců na naši výzvu reagovala i armáda. Vojáci také půjdou už podruhé,“ upřesňuje Větrovský.

Podle něj akci dodává největší smysl, že velká část sportovců chce darovat krev pravidelně i v budoucnu. Za aktivitu je ráda i Stanislava Vaštová, vedoucí lékařka táborského odběrového centra pro dárce krve.

„Odběrový den je u nás jednou týdně ve čtvrtek. Kapacita je 60 až 65 osob za den, chodí ale méně lidí. Znát to bylo hlavně v říjnu. V listopadu se díky sportovců a vojákům počet zvýšil. Dárcovská základna nám navíc stárne, někteří pak vypadávají kvůli svým zdravotním problémům, potřebujeme doplnit nové,“ ví Vaštová.

Upíři ve škole

Písecká nemocnice se už několik let obrací na středoškoláky při akci s názvem Upíři ve škole. Zároveň je upozorňuje na význam dobrovolného dárcovství. Zdravotníci navštěvují několik středních škol v Písku, kde mezi studenty třetích a čtvrtých ročníků šíří osvětu a zároveň hledají aktivní dárce. Ti se pak dostaví k odběru do nemocnice.

„Cíleně je hledáme mezi mladými lidmi. Těch totiž chodí velmi málo,“ vysvětluje autorka projektu Anna Vodsloňová ze Střední zdravotnické školy Písek.

„Vítáme každého nového zájemce. Potřební jsou zejména ti, kteří jsou bezprostředně schopní se brzy dostavit k odběru. To je čím dál těžší,“ dodává Helena Kubánková, primářka hematologickotransfuzního oddělení.

Letos byla akce ve druhé polovině října a mezi studenty měla velký ohlas. „Plánujeme, že příští rok bychom udělali i dva odběry najednou, abychom je rozdělili. Část studentů se k nám pak pravidelně vrací. Záleží také na tom, jestli je student z Písecka. Když je odjinud, je to složitější,“ doplňuje zástupkyně primářky Marcela Kellnerová.

Zároveň dodává, že i když se v Písku daří pokrýt potřeby nemocnice, i tady budou rádi za nové dárce. „Samozřejmě jich máme také někdy nedostatek. Když je pak potřebujeme nutně, obvoláváme je, aby přišli podle toho, jakou mají krevní skupinu a jaká je naše potřeba. Nové dárce proto vítáme, je potřeba naši základnu obnovovat,“ naznačuje Kellnerová.