iDNES.cz

Smlouva na další úsek dálnice D3 je podepsaná, stavba začne v únoru

  11:48
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes podepsalo smlouvu na stavbu dalšího úseku dálnice D3 v Jihočeském kraji. Tentokrát to bude 8,5 kilometru v úseku Třebonín - Kaplice, nádraží. Práce na této části zahájí společnost Metrostav Infrastructure na začátku února.

Dálnice D3 u Roudné na Táborsku | foto: Petr Lundák, MF DNES

Informaci, že je již smlouva se zhotovitelem podepsaná, potvrdila MF DNES ředitelka českobudějovické správy ŘSD Vladimíra Hrušková. „Ano, dnes se tak stalo, velmi brzy by měly začít i samotné práce,“ potvrdila. 

Termín zahájení podle jejích slov bude v prvním únorovém týdnu. „Zhotovitelem 8,5 kilometru dlouhé stavby je vybraná společnost Metrostav Infrastructure a.s. za nabídkovou cenu bezmála 1,9 miliardy korun,“ informoval už dříve šéf ŘSD Radek Mátl. 

Hotovo má být v roce 2024. 

Původně už se mělo na dalším jihočeském úseku směrem k hranicím s Rakouskem pracovat. Vše oddálily problémy se samotným tendrem.

ŘSD nemohlo s Metrostav Infrastructure podepsat smlouvu kvůli zpochybněným referencím. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ovšem nedávno v jiné sporné soutěži rozhodl, že je třeba reference uznat. ŘSD tak mohla podle tohoto rozhodnutí postupovat i v dalších případech, což odblokovalo i úsek D3.

Stavba úseku „D3 0311 Třebonín – Kaplice nádraží“ nahradí stávající silnici I/3, která je v mnoha úsecích pro stávající automobilový provoz nevyhovující. V celé délce povede vlevo od současné silnice I/3 ve směru od hranic k Budějovicím.

Na dálnici D3 jsou aktuálně rozestavěné další dvě části, které utvoří obchvat Českých Budějovic. Jsou to úseku Úsilné - Hodějovice a Hodějovice - Třebonín. Také tyto dvě části mají být kompletně hotové do konce roku 2024.

Celá jihočeská část dálnice D3 od Mezna po hranice s Rakouskem by měla být hotová v roce 2025. Stavba středočeské části je ovšem stále velmi daleko a termíny se pravidelně mění a oddalují.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
zpět na článek