Diváci mohou plnit haly, sportovci hlídají čísla a věří v celou sezonu

  14:32
Amatérští sportovci už dvakrát po sobě nedokončili sezonu. Teď na začátku té nové věří, že se soutěže konečně dohrají a covid je příliš neomezí, byť data denně sledují s napětím. Aktuálně je situace pro sport příznivá, i diváci mohou chodit na stadiony bez větších omezení.

Českobudějovičtí fanoušci slaví gól Motoru. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Ujeli stovky kilometrů, aby dovezli své děti na sportovní utkání. Ale místo fandění mnohdy jen ztěžka vydýchávali při procházce městem, že na stadion nemohou. Takový systém poznala řada rodičů, jejichž děti se věnují halovým sportům.

Důvod byl jasný. Ne snad, že by kluby nechtěly diváky do hlediště pustit, ale nařízení ministerstva zdravotnictví znělo jasně. Sportovních akcí se mohou účastnit diváci pouze v případě, že budou mít vlastní místo k sezení. A takovou podmínku leckde splnit nemohli.

Sedačky nemají třeba na druhé ledové ploše v českobudějovické Budvar aréně. 

„Na zápasy a turnaje přijeli rodiče či fanoušci týmů soupeře a byli naštvaní, že jsme je odmítli na stadion pustit. Opakoval jsem jim, že to není rozhodnutí klubu, ale nařízení ministerstva. Často pro to neměli pochopení,“ popisuje generální manažer budějovického klubu Stanislav Bednařík.

Na druhé ledové ploše je pouze balkon na stání, diváci se běžně shlukují také za plexisklem podél mantinelů. Jenže právě to dovoleno nebylo.

„Někteří zkoušeli nařízení obcházet a za každou cenu se k ploše dostat. Míchali se i domácí či hostující příznivci. A pak byli naštvaní, když jsme je museli vykázat,“ doplňuje Bednařík.

Změna platí od 1. září

Frustrace rodičů je pochopitelná. Nařízení postrádalo opodstatnění hlavně třeba při srovnání s vyprodanými koncerty, kde se i v uzavřených prostorech těsnají tisíce lidí.

Od prvního září se situace naštěstí změnila a podmínka sedících odpadla. Diváci tak na všechna sportovní klání mohou, když splní podmínky bezinfekčnosti. 

Ty jsou shodné jako na všechny akce či při využívání různých služeb – dva týdny od kompletního očkování, maximálně 180 dní od prodělání nemoci, nejvýše týden starý PCR test nebo tři dny od antigenního testu, samozřejmě vždy s negativním výsledkem. 

Pro kluby i sportovní svazy je to velmi důležitá zpráva, protože v září startují téměř všechny soutěže halových sportů různých úrovní. 

„O víkendu jsme byli na závodech v Praze a diváci nebo rodiče normálně mohli dovnitř. Nemuseli čekat před halou, až skončíme. Je to správné a přirozené,“ myslí si Michal Novák, trenér z českobudějovického Gladiators gym, kde se věnují bojovým sportům.

Podobně aktuální podmínky vítají i další halové sporty. Brzy začínají nebo již odstartovaly sezony házené, basketbalu, volejbalu, florbalu či stolního tenisu. Na akce dorazí většinou maximálně stovky diváků, a tak není povětšinou problém omezení dodržet a kontrolovat. 

Aktuální podmínky bezinfekčnosti pro sport

Všichni starší šesti let musí splnit jednu z podmínek prokázání bezinfekčnosti – 14 dní po ukončeném očkování, do 180 dní od prodělání nemoci covid-19, negativní výsledek PCR testu ne starší sedmi dní nebo negativní výsledek antigenního testu ne starší 72 hodin. Žáci a studenti, kteří jsou testovaní ve školách, mohou předložit doklad o absolvování testu s negativním výsledkem. Čestná prohlášení či samotesty se již neakceptují.

Kluby už jsou navíc za poslední měsíce zvyklé a umí se pravidlům přizpůsobit. I když je přirozené, že čím nižší úroveň, tím klesá i důslednost plnění opatření.

Fanoušků může být na sportovních akcích aktuálně až tři tisíce, když prokážou bezinfekčnost. Stadiony však mohou být i plné, což se v Jihočeském kraji týká Budvar arény při zápasech extraligového Motoru nebo Střeleckého ostrova, kde hrají prvoligoví fotbalisté Dynama.

Hokejový stadion zažil na konci minulého týdne první zkoušku. Aréna při utkání Motoru s Kladnem sice vyprodaná nebyla, ale dorazilo přes šest tisíc fanoušků.

„Využít je možné i plnou kapacitu stadionu s tím, že polovina diváků nad třítisícovou hranicí se musí prokázat certifikátem o ukončeném očkování nebo o prodělané nemoci, zatímco polovině stačí potvrzení o negativním testu,“ upřesňuje Zdeněk Zikmund, mluvčí Českého svazu ledního hokeje.

Zároveň dodává, že do hranice tří tisíc přítomných pravidla nerozlišují poměr mezi očkovanými a testovanými.

Aktuálně je situace pro sport příznivá. Podobně jako loni touto dobou však sportovci, kluby i svazy nervózně sledují vývoj pandemie a věří, že zvládnou po dvou letech opět celou sezonu bez přerušení. 

Před rokem totiž covid a vládní opatření uzavřely ročník už počátkem října, vyjma profesionálů.

Autor: