Lékaři se vracejí k operacím. Někteří pacienti zákrok před Vánocemi odmítají

  8:44
Lidé čekající na odložené operace s kýlou, šedým zákalem, bolavým žlučníkem nebo poškozeným meniskem už se mohou chystat na zákrok. Nemocnice na jihu Čech se začínají částečně vracet k plánované péči. Zdravotní sestry už volají pacientům a zvou je na plánované termíny, které musely ustoupit covidu.

V českobudějovické nemocnici na jaře zahájí stavbu pavilonu operačních sálů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

K návratu do běžného provozu však některým stále brání vysoký počet hospitalizovaných pacientů s covidem.

„Obnovení péče bude postupné. Začínáme s menšími výkony u méně rizikových pacientů tak, abychom měli zajištěnou dostatečnou rezervní kapacitu pro pacienty s covidem, zejména v intenzivní péči,“ uvedla mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Lékaři v největším krajském zdravotnickém zařízení v tomto týdnu začali s plánovanými operacemi na všech odděleních. „Plného běžného provozu plánujeme dosáhnout do dvou týdnů,“ upřesnila mluvčí.

Ve strakonické nemocnici se na konci minulého týdne uvolnila dočasná covid stanice, která fungovala na gynekologii.

„V pondělí jsme ji vydezinfikovali a už tam zase leží pacientky gynekologie a částečně i chirurgie a už operujeme,“ popsal ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

A předpokládá, že pokud vše půjde bez komplikací, vrátí se jeho týmy a oddělení do běžného režimu už příští týden. Přitom nepodceňuje ani možný nárůst pacientů s covidem – pro ty ve vážném stavu mají strakoničtí zdravotníci vyčleněná lůžka na ARO, zatímco na JIP jsou připraveni pečovat o pacienty v pooperačním stavu.

Žloutenka už nehrozí

Krumlovská nemocnice měla na starosti i nakažené žloutenkou z jídelny u budějovického nádraží. Na třiceti lůžkách jedné stanice léčebny dlouhodobě nemocných se jich vystřídala zhruba stovka.

„Žloutenku už nemáme žádnou, pacientů s covidem zhruba třicet, z toho dva vážné případy,“ sdělil šéf krumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Tamní sály chirurgie a gynekologie už jsou také v provozu a sestřičky zvou telefonicky pacienty na posunuté operace. „Někteří pacienti je odmítají. Nechtějí do nemocnice před Vánocemi,“ zjistil Florián.

V táborské nemocnici začali s prvními plánovanými ortopedickými zákroky po vynucené pauze kvůli koronakrizi včera, od pondělí chtějí rozjet provoz na třech operačních sálech.

„Jsme limitovaní lůžky na ARO, pořád máme hodně pacientů s covidem. Je jich 86, sedm ve vážném stavu na intenzivní péči. Není to razantní pokles,“ vysvětlil ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

V kritické dny chybělo skoro 200 zaměstnanců

V nejkritičtějších dnech chybělo v této nemocnici téměř 200 zaměstnanců z 975. Táborsko bylo před dvěma měsíci nejvíc zasaženo, jak covid postupoval ze středních Čech.

„Někdo je u nás s koronavirem tři dny a u někoho to má fatální následky,“ srovnal šéf táborské nemocnice.

A podobnému náporu pacientů s covidem čelila i jindřichohradecká nemocnice, která musela pro tyto hospitalizované vyčlenit pět svých standardních oddělení a také výrazně zvýšit kapacity lůžek ARO a JIP.

„S trvajícím omezením však přibývá pacientů, u kterých už další odklad plánované péče není obhajitelný, a proto jsme v tomto týdnu začali s jejím obnovením,“ sdělil ředitel jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský.

Stále mají hodně pacientů s covidem

Většina ambulancí a poraden v písecké nemocnici už běží téměř ve standardním provozu, její vedení nemá ani problém s nedostatkem personálu.

„Aktuálně je u nás nemocný jeden lékař ze 130, ale pořád máme hodně pacientů s covidem. Je jich 50 a stále pro ně potřebujeme dvě oddělení ARO,“ řekl šéf písecké nemocnice Jiří Holan.

I písečtí operatéři se vracejí na sály, plánované zákroky však musí jednotlivá oddělení přizpůsobit volným personálním kapacitám ARO a JIP.

„Začínáme znovu operovat a dělat plánovanou a preventivní péči, ale pořád musíme držet covid stanici a dvě ARO. Bavíme-li se o další vlně epidemie v lednu, je předčasné plánovat návrat do plného běžného provozu, pokud nebudou covid pacienti někde centralizovaní,“ objasnil Holan.

Nejvíc ze všech jihočeských nemocnic musela na podzim omezit standardní péči kvůli koronaviru nejmenší, prachatická nemocnice. Začátkem týdne se však začala také vracet k běžnému provozu. Znovu otevřela porodnici i lůžkovou stanici novorozeneckého a dětského oddělení.

„Od minulého pondělí jsme uzavřeli covid stanici na ortopedii a po její dezinfekci a vymalování chceme opět otevřít ortopedicko-traumatologické lůžkové oddělení a spustit ortopedické operace už po tomto víkendu,“ naplánoval šéf prachatické nemocnice Michal Čarvaš.