iDNES.cz

Jihočeské firmy budou propouštět dál, nezaměstnanost stoupne

  14:46
Některé jihočeské společnosti se chystají v druhé půlce roku snížit počet pracovníků. Nezaměstnanost v kraji by potom mohla vzrůst ze tří na šest procent.

Slévání kovů | foto: Motor Jikov

I přestože se výrobní závody znovu rozjely, velké jihočeské firmy vyhráno nemají. Některé z nich už mají propouštění za sebou, jiné ho teprve chystají.

Šíření onemocnění covid-19 zasáhlo především automobilový průmysl. Proto dopady pociťuje například českobudějovický holding Motor Jikov. Ten v nadcházejících týdnech a měsících propustí přibližně 85 pracovníků. Vedení se rozhodlo zrušit 10 až 15 procent míst v Soběslavi a Budějovicích, kde má tradiční podnik své závody.

„U některých půjde o neprodloužení smlouvy po vypršení doby určité. Výpovědí tedy bude méně,“ sdělil generální ředitel Motor Jikov Group Miroslav Dvořák. „Nejčastěji jde o pozici strojírenského dělníka, která tvoří zhruba třetinu ze všech míst. Dále se jedná o technology, skladníky, kontrolory kvality, referenty prodeje a nákupu. To už jsou jen jednotky,“ dodal.

Dvořák prohlásil, že ekonomickou krizi očekával. „Situace kolem nemoci covid-19, kdy se na měsíc zcela zastavilo české i světové hospodářství, je jejím spouštěčem. Předpokládám, že letos už se úroveň výroby a obchodů na předkoronavirová čísla nevrátí a hubený bude i rok 2021. Aktuálně plníme červnový plán na 79 procent a s úrovní o více než dvacet procent nižší počítáme minimálně do konce roku,“ shrnul.

Holding vyrábí mimo jiné díly pro nákladní auta, manipulační techniku, obráběcí stroje, ale věnuje se i výrobě odlitků pro strojírenský, automobilový či stavební průmysl.

„Velké propouštění nás teprve čeká“

Podle ředitele Jihočeské hospodářské komory (JHK) Luďka Keista budou firmy napojené na automobilový průmysl snižovat počty zaměstnanců nejvíce v nadcházejících měsících.

„Velké propouštění nás teprve čeká. Zatím si pracovníky drží, protože neví, jaké budou zakázky na druhé pololetí. Proto se očekává, že se nezaměstnanost v kraji navýší v druhé polovině roku ze tří na šest procent,“ sdělil Keist.

„Před pár dny se setkaly hospodářské komory z jihu Čech, německého Pasova a rakouského Lince. Podle našich sousedů je na tom řada firem špatně a vyhlídky nejsou dobré. Některé podniky vyrábí na 60 až 70 procent. Když se nebude dařit jim, nebude se dařit ani nám,“ uvedl a dodal, že některé zahraniční firmy už na jih Čech poslaly krizové manažery, kteří mají současnou situaci řešit.

V první řadě podniky škrtají agenturní zaměstnance. To platí například pro písecký závod Faurecia Automotive, který vyrábí výfuky. Ten propustil dočasně kvůli koronakrizi asi 100 agenturních pracovníků a 50 z nich přijal v červnu zpátky. „Většina propuštěných, kteří se nevrátili, jsou cizinci, kteří již nejsou v České republice,“ řekl za Faurecii pro ČTK David Havelec. Firma má nyní 410 zaměstnanců.

Závod Faurecia Components se věnuje výrobě autosedadel a dočasně propustil asi 100 agenturních zaměstnanců, dalších 70 po celou dobu krize držel na takzvané částečné nezaměstnanosti. Nyní tam pracuje 500 lidí. „Všechny dostupné zaměstnance jsme s ohledem na neočekávaný nárůst produkce vzali zpět a zároveň nabíráme i další lokální pracovníky do výroby, neboť část zahraničních zaměstnanců odjela zpět domů,“ upřesnil Havelec.

Viscofan chce naopak nabírat

Ne všechny závody ale snižují stavy. To se týká například firmy Adient, která ve Strakonicích vyrábí a vyvíjí textil pro automobilový průmysl. „Máme přibližně 360 lidí a masivní propouštění zatím nechystáme. Všichni jsou kmenoví pracovníci. Minulý měsíc výroba klesla o třicet procent, ale požadavky od zákazníků teď naznačují, že by červenec mohl být nejsilnější měsíc z celého roku. Na hodnocení je ale zatím brzo,“ naznačil ředitel závodu Michal Reiser.

Zatímco automobilový průmysl nyní prožívá složitější období, jiným oborům se daří. „Stavební firmy a potravinářský průmysl jsou na tom dobře a dokonce nabírají posily. Poptávka se tam zvýšila,“ potvrdil ředitel JHK Luděk Keist.

Až desítky nových lidí chce získat třeba českobudějovický Viscofan, který vyrábí umělá střívka určená zejména pro masný průmysl.

„V době koronaviru jsme zaznamenali nárůst poptávky, protože se naši zákazníci chtěli předzásobit. Březen a duben byly silné měsíce a tenhle trend pokračuje. I proto chceme počet lidí navýšit, nyní jich máme přibližně 620. Myslím, že do konce roku nebude o zakázky nouze,“ shrnul generální ředitel společnosti Viscofan CZ Miloslav Kamiš.

Autor:
zpět na článek