Hocha kousla čivava. Nebyla očkovaná proti vzteklině, aby jí nebylo špatně

  9:50
Nepříjemnou zkušenost má za sebou chlapec z Českých Budějovic. Při procházce si chtěl pohladit čivavu, která se po něm ohnala a kousla ho do prstu. Poranění nebylo vážné, matka chlapce však následně zjistila, že pes není očkovaný proti vzteklině.

ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Pes dítě kousl minulý pátek na sídlišti Vltava v ulici Františka Ondříčka. Incident řešila hlídka městské policie.

„Ke strážníkům se přihlásila oznamovatelka se synem, který měl viditelné poranění na prstu ruky. Kousnutí mu způsobila čivava, když si ji chtěl pohladit. Majitelka psa jim odmítla ukázat očkovací průkaz a tvrdila, že pes není očkován proti vzteklině,“ uvedl mluvčí českobudějovické městské policie David Štýfal.

Strážníkům se podařilo majitelku psa najít. Řekla jim, že pes není proti vzteklině očkovaný, protože prý má po injekci střevní potíže.

„Strážníci proto majitelku poučili o nutnosti návštěvy veterináře kvůli vyšetření psa, aby mohla být vyloučena možná infekce vzteklinou,“ konstatoval Štýfal.

Na výsledku veterinárního vyšetření závisí, zda se bude muset pokousaný chlapec podrobit očkování.

Ženu čeká za přestupek pokuta až 20 tisíc

Pro ženu tím však případ neskončil a bude mít i další problémy. Strážníci totiž zároveň zjistili, že pes nemá ani mikročip či tetování. Jeho majitelka se tak dopustila hned dvou přestupků.

Věcí se nyní bude zabývat příslušný správní odbor a ženě hrozí pokuta, která může dosáhnout až 20 tisíc korun.

Pokud někoho kousne pes a poškozený si není jistý, zda je zvíře očkované proti vzteklině, měl by vyhledat odbornou pomoc.

„Nejlepší je, když pro jistotu neprodleně vyrazí do nemocnice na infekční oddělení, kde se ho ujmou a pomohou mu,“ doplnila mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Autor: