Krumlov láká na festivaly, víno i folklor, aby udržel turisty i na podzim

  8:38
Několik festivalů, koncertů, sportovních akcí a dalších zajímavých událostí nabídne Český Krumlov pro své obyvatele i turisty v příštích týdnech. Ve městě chtějí protáhnout turistickou sezonu až do listopadu.

Adam Plachetka zazpívá na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. | foto: Tomáš KristMAFRA

Nejprestižnější akcí je mezinárodní hudební festival, který odstartoval 4. září svým galakoncertem světoznámý operní pěvec Plácido Domingo. Další hudební vystoupení jsou naplánovaná až do 18. září, kdy přehlídku uzavře koncert houslistky Leticie Moreno věnovaný Antonínu Dvořákovi.

O den dříve, tedy 17. září, začne ve městě další festival. Tentokrát jde o barokní umění. Třídenní program nabídne například operu Antonia Draghiho v Barokním zámeckém divadle nebo koncert Doteky lásky v Prokyšově sále Prelatury. Atraktivní podívanou slibuje barokní ohňostroj s iluminacemi, který rozzáří zámeckou zahradu.

Na pestrý program lákají také tradiční Svatováclavské slavnosti, které organizátoři v důsledku covidových opatření loni zrušili. Ty se budou konat souběžně s Mezinárodním folklorním festivalem od 24. do 28. září.

„Přestože jsme oproti předchozím ročníkům snížili rozpočet akce, program rozhodně ochuzený nebude. Ceníme si také toho, že nám zachovali věrnost dlouholetí partneři, kteří událost i letos podpořili,“ říká českokrumlovský manažer kultury Filip Putschögl, jenž odhaduje návštěvnost slavností na osm až deset tisíc lidí.

Koncerty, komentované prohlídky, jarmark nebo tradiční setkání Václavů a Václavek zaplní historické centrum města i jeho další části.

Festival vína nabídne od 22. října do 27. listopadu řadu akcí s možností degustace toho nejlepšího od vinařů z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa či Španělska.

Za významnou sportovní událost považuje místostarosta Martin Hák Krumlovský vodácký maraton, který odstartuje 9. října. „Na této akci se mohou potkat amatérští nadšenci s borci světového formátu,“ říká. Závodníci na kajacích, pramicích či raftech vyrazí po Vltavě z Vyššího Brodu nebo Rožmberka. Cíl je v Krumlově.

Další informace ke všem zmíněným událostem je možné najít na webu www.ckrumlov.info. Zde lze zakoupit nejen vstupenky, ale také zajistit ubytování nebo získat tip na dobrou restauraci či kavárnu.