iDNES.cz

Končící náměstek lituje, že o práci pro dopravní podnik neřekl kolegům

  17:58
Na konci tohoto týdne skončí ve vedení českobudějovické radnice náměstek primátora Viktor Lavička (ANO). „Pro kolegy připravuji maximum informací a oni to jistě zvládnou,“ vzkázal politik, který se v krajském městě staral o dopravu či urbanismus.

Viktor Lavička (ANO) působil ve funkci náměstka budějovického primátora zhruba dva roky. | foto: David Peltán, MAFRA

Post Lavička opouští poté, co se ukázalo, že měl několik měsíců platnou dohodu o provedení práce s dopravním podnikem, jejž měl v gesci. Důvodem byl vývoj aplikace, na němž se podílel. Měsíčně pobíral 8,5 tisíce korun čistého, jak sám později oznámil. I přestože si podle svých slov nebyl vědom pochybení, nabídl rezignaci. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že nechtěl ohrozit fungování budějovické radnice.

Nyní Lavička předává rozdělanou práci svým kolegům. MF DNES se radních ptala, kdo ji převezme. Na starost měl dopravu či architekturu a urbanismus.

„Všechny plné moci, které měl Viktor Lavička, přebírá od 19. dubna náměstek primátora Petr Holický,“ informoval stručně primátor Jiří Svoboda (oba ANO).

„Moje mise u řady projektů skončila“

Podle něj se tak stav vrátí do období před rokem 2014. Tehdy byla doprava součástí investic, které má nyní na starost právě Petr Holický. „V roce 2014 jsme ale dopravní stavby vyčlenili z gesce investic a vzniklo místo náměstka. V té době byla dálnice D3 ještě daleko od Budějovic a bylo potřeba v té věci dělat různé úkony. Plánovala se také řada dalších důležitých akcí,“ vysvětlil Svoboda.

Sám odstupující Lavička reagoval, že mu tento postup dává smysl. „Výhodou je i to, že moje práce u řady významných projektů skončila. Akce se nyní posunou k investičnímu odboru a kolegovi Holickému s nímž jsem byl dlouhodobě v kontaktu,“ sdělil.

Petr Holický vzkázal, že se jeho oblast nyní rozšiřuje o práci na předprojektové přípravě investic. „O tu se stará útvar hlavního architekta, s jehož týmem odborných pracovníků jsem spolupracoval i doposud. Činnost investičního odboru, který nadále zůstává v mé gesci, se s touto fází již dříve v některých případech prolínala,“ popsal.

„Nyní půjde hlavně o dokončování přípravy podkladů pro zadání projektů, ať už formou soutěže o veřejnou zakázku, nebo architektonickou soutěž,“ doplnil Holický.

Zatím není jasné, kdo Lavičku nahradí v radě

Lavička bude na radnici dál působit jako zastupitel, a zároveň je v komisích u některých projektů, jimž se věnoval. U těch významných chce být i nadále. „Z těch dopravních je nejzásadnější parkovací dům u sportovní haly. Teď posuzujeme zájemce, kteří se o to ucházejí. Budeme vybírat firmu, jež ho vyprojektuje i postaví. Pak je to dopravně informační a řídící centrum nebo plánované rozšiřování parkovacích zón, což se i v této složité době snažíme maximálně probírat s veřejností,“ vyjmenoval.

Zpětně podle svých slov lituje jen jedné věci. „Kdybych se měl vrátit, tak vím, že bych udělal jedinou věc – na začátku bych tu informaci na radě řekl a zeptal se, jestli s tím má někdo problém. To je asi jediná věc, které lituji. Jinak mi není líto žádné práce,kterou jsem odvedl. Vždy se ji snažím dělat tak, aby za ní byl vidět výsledek,“ dodal Lavička.

Vedení města bude také řešit, kdo nahradí Viktora Lavičku v radě. „To místo patří našemu hnutí, kde se musíme domluvit. Poté věc projednáme s koaličními partnery a následně půjde do zastupitelstva,“ oznámil primátor s tím, že jméno zatím nemůže říct. Bude to ale někdo ze zastupitelů.

Autor:
zpět na článek